Body positive
Body positive

Body positive

Body positive to ruch ciałopozytywności, który uczy akceptacji własnego oraz cudzego ciała bez względu na jego wygląd. Główna idea sprowadza się do zachęcenia ludzi do śmiałego pokazywania swojego ciała i wzbudzenie poczucia akceptacji. Pomaga również w nauce ludzkich zachowań i postaw, jakie powinno się przyjmować wobec innych ludzi, którzy zmagają się np. z zaburzeniami odżywiania.

Jakie cele ma ruch body positive?

To przede wszystkim zmiana społecznego postrzegania, pomoc w budowaniu pewności siebie, obalenie nierealistycznych standardów piękna. To również mechanizm edukujący. Pomaga zrozumieć, że ciało się starzeje, zmienia pod wpływem wielu czynników oraz pokazuje, że każde ciało wygląda inaczej i to jest w porządku. Rzuca nowe światało na popularne kompleksy, takie jak rozstępy, cellulit, trądzik, owłosienie, pokazując je, jako coś zwykłego, normalnego i pięknego.

Podejście body positive do otyłości

Otyłość to choroba, wynikająca z wielu czynników. Hejterzy ruchu body positive często obrażają osoby otyłe za ich wygląd. Body positive nie popiera ignorowania otyłości, ale pomaga w walce z nią i nie pozwala na obrażanie innych. Nieświadomość sprawia, że niektórzy ludzie uznają, że ten ruch jest szkodliwy. Według nich uczy on lenistwa i nie przekonuje do ćwiczeń i diety. Wręcz przeciwnie! Zachęca do ćwiczeń i zdrowego stylu życia. Daje przestrzeń na odpoczynek i zrozumienie swoich potrzeb. Pomaga zaakceptować dodatkowe kilogramy i nie naciska na wielkie zmiany. Szuka szansy na zbilansowanie powrotu do zdrowia i dobrego samopoczucia psychicznego.

W pewnym sensie chroni przed zagrożeniami związanymi z zaburzeniami odżywiania.

Zadowolone kobiety o realistycznej sylwetce po treningu

Ważne hasła, które należy pamiętać

„Jesteś wystarczającą osobą.” 

„Nie porównuj się z innymi.” 

„Każde ciało ma inną historię.” 

„Jedz zdrowo, dla zdrowia.” 

Jest dużo więcej tego typu haseł, zachęcamy do ich poznania. Dużo treści na temat body positive można również znaleźć na TikToku, Instagramie, czy Twitterze. Tworzą je głównie młode kobiety, pokazując swoje doświadczenia i opowiadając różne ciekawe historie.

Zasady body positive

Body positive, tak jak każdy ruch społeczny, ma też swoje określone zasady, których należy się trzymać:

  • pogodzić się ze swoimi kompleksami i dostrzec ich irracjonalność;
  • robić to, co dla ciała jest korzystne i zdrowe;
  • wyzwolić się od toksycznego myślenia o własnym ciele,
  • przestać oceniać wygląd innych i narzucać im swoją estetykę;
  • zapamiętać, że niczego nie musimy, ale wszystko możemy.
Szczęśliwe kobiety o realistycznej sylwetce, z różnymi typami urody

Droga do zdrowia i szczęścia

Przeciętny człowiek żyje w Polsce średnio 70 lat. W tym czasie przeżyjemy mnóstwo pięknych chwil, których nikt nam nie odbierze. W tym czasie możemy spotkać się również z wieloma nieprzychylnymi komentarzami w internecie czy nawet na ulicy odnośnie naszego wyglądu. Jednak nie warto się nimi przejmować. Jesteśmy najlepszą wersją siebie, kiedy nauczymy się siebie kochać. Niech nasze ciało będzie świątynią naszej duszy.

Newsletter

TYLKO CIEKAWE I KONKRETNE TREŚCI

Skip to content