Fakty i mity o rodzicielstwie bliskości
Fakty i mity o rodzicielstwie bliskości

Fakty i mity o rodzicielstwie bliskości

MIT 1

Rodzicielstwo bliskości to metoda wychowania dziecka.

Jest to jak najbardziej nieprawdziwe stwierdzenie. Dlaczego? Gdyż nie jest to metoda wychowania, a filozofia, jak i sposób na wychowanie dziecka. Skupia się ona na szacunku do dziecka, jak i możliwości manifestowania potrzeb. Rodzic natomiast przyjmuje je do wiadomości i ukazuje swój pogląd na daną kwestię.

MIT 2

Dzieci wychowane według filozofii rodzicielstwa bliskości rządzą rodzicami.

Istnieje bardzo dużo przeciwników filozofii rodzicielstwa bliskości między innymi ze względu na mylny światopogląd w tej sprawie. Sposób wychowania dziecka zgodny z rodzicielstwem bliskości ma na celu naukę szacunku, a także komunikację między rodzicem a dzieckiem. Rozmowa, jak i wysłuchanie dziecka nie oznacza bowiem, że będzie on zgadzał się na wszystko, co zaproponuje dziecko.

MIT 3

Noszenie dziecka jest złe, gdyż dziecko przyzwyczai się do bycia na rękach

Pierwszym i najważniejszym argumentem negującym to zdanie jest fakt, że dzieci już w chwili narodzin są przyzwyczajone do noszenia i bliskości, gdyż przez 9 miesięcy były stale noszone w brzuchu mamy i przebywały blisko niej. Noszenie dziecka pogłębia relacje między dzieckiem i rodzicem i wspomaga prawidłowy rozwój psychofizyczny.

FAKT 1

Aby być rodzicem wychowującym w duchu rodzicielstwa bliskości, nie musisz koniecznie urodzić naturalnie.

Warto podkreślić, że cesarskie cięcie bardzo często jest niezależne od matki. Sposób urodzenia dziecka nie definiuje rodzica, nie sprawia, że jest lepszy lub gorszy. Jest to bardzo krzywdzące stwierdzenie dla wielu kobiet. Podobne stwierdzenie może dotyczyć karmienia naturalnego, czy chustonoszenia.

FAKT 2

Zaspokajanie potrzeb dziecka w pierwszym okresie jego życia to solidny fundament samodzielności.

Dziecko w pierwszych etapach życia potrzebuje pomocy rodzica i jest to etap nie do przeskoczenia, ale nie jest to argument świadczący o  braku samodzielności dziecka, jaki często podnoszą “treserzy dzieci”. Nie jest to także pierwszy krok do wyuczonego braku samodzielności. Dziecko, którego potrzeby są zaspokajane, ma silne poczucie bezpieczeństwa, dzięki czemu odważniej eksploruje świat i nabiera wiary w swoje możliwości, co jest podstawą samodzielności.

FAKT 3

Rodzicielstwo bliskości to filozofia zarówno dla rodziców, którzy są na wychowawczym, jak i tych robiących karierę.

Rodzicielstwo bliskości pozwala oszczędzić czas i nie jest przeznaczona jedynie dla rodziców, którzy mają dużo wolnego czasu. Spanie dziecka z rodzicem, czy karmienie piersią nie tylko zapewnia bliskość, to także sposób na oszczędność czasu na przejście do drugiego pokoju, jak i czas na podgrzewanie mleka w nocy. Rodzicielstwo bliskość jest dobre dla każdego, a organizacja czasu na wdrożenie faz i metod rodzicielstwa bliskości jest inwestycją, która zaprocentuje w przyszłości. 

Mitów jak i faktów odnośnie rodzicielstwa bliskości jest wiele. Przytoczone zostały te, które najczęściej padają z ust rodziców, jak i innych osób w stosunku do ludzi żyjących zgodnie z tą zasadą. A Wy, jakie macie spostrzeżenia na temat tej filozofii?

Newsletter

TYLKO CIEKAWE I KONKRETNE TREŚCI

Skip to content