Najważniejsze filary rodzicielstwa bliskości
Najważniejsze filary rodzicielstwa bliskości

Najważniejsze filary rodzicielstwa bliskości

Oto 7 najważniejszych filarów rodzicielstwa bliskości:


1. Bliskość od chwili narodzin

Bliskość między rodzicami a dzieckiem powinna być budowana od chwili narodzin. Dlatego tak ważne jest, aby bezpośrednio po porodzie noworodek był z mamą. To bowiem doskonały moment na rozpoczęcie budowania głębokich relacji.

2.Karmienie piersią

Oprócz tego, że mleko matki posiada wiele składników odżywczych, które są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania dziecka, karmienie piersią kształtuje więź pomiędzy dzieckiem a matką. Mama dzięki wydzielanym hormon podczas karmienia jest bardziej odporna na zmęczenie i stres i lepiej wchodzi w nową rolę w jej życiu. Ważnym hormonem jest oksytocyna – hormon miłości i przywiązania. Dzięki oksytocynie obniżeniu ulega stężenie kortyzolu i ciśnienie krwi.

3. Noszenie noworodka

W ciąży dziecko było cały czas w brzuchu mamy, gdzie było ogrzewane i kołysane, po porodzie dziecko także szuka bliskości i kontaktu z mamą. Mitem jest, że dziecko przyzwyczaja się do noszenia i nie potrafi później funkcjonować bez tej czynności. Noszenie jest ważne, ponieważ wspiera budowanie więzi między dzieckiem a rodzicami, a także rozwój zmysłu równowagi i czucia głębokiego, powoduje również wzrost poziomu oksytocyny. Jeżeli natomiast jest tak, że rodzice nie są w stanie, często nosić dziecka należy, mogą wybrać inną czynność, która pozwala budować bliskość, może to być kangurowanie, masowanie dziecka, czuły dotyk, wspólne kąpiele.

4. Spanie blisko dziecka

Spanie blisko dziecka pozwala zwiększyć bliskość , a także zmniejsza ryzyko nagłej śmierci łóżeczkowej. Łatwiej jest usłyszeć kiedy dziecko płacze, a także pomóc dziecku spokojnie zasnąć, bez rozbudzania się. Dziecko, gdy będzie czuło obecność rodziców, także będzie spokojniejsze.

5. Reagowanie na płacz dziecka

Z racji tego, że dziecko nie potrafi jeszcze mówić, płacz zawsze oznacza potrzebę, którą trzeba zaspokoić. Dzieci nie płaczą bowiem bez powodu. Przyczyny są różne: głód, pragnienie, potrzeba bliskości, niewygoda, chłód, przegrzanie czy mokra pieluszka. Za każdym razem, kiedy rodzice reagują na płacz, dziecko wie, że może na nich liczyć. Nigdy nie można stosować zasady „wypłakiwanie się” dziecka, gdyż jest to niezdrowe dla jego układu nerwowego, a także relacji pomiędzy dzieckiem a rodzicami.

6. Odsunięcie niechcianych porad

Rodzic powinien zachować dystans do opinii innych osób na temat rodzicielstwa, zwłaszcza radykalnych, jak np. metoda Ferbera. Warto zaufać własnej intuicji. Ludzie są różni, mają różne potrzeby, a nikt nie zna dziecka tak dobrze jak jego rodzic.

7. Równowaga w rodzinie

Zachowanie równowagi jest bardzo ważne. Pomaga uniknąć wypalenia i przemęczenia. Noworodek ma swoje potrzeby i trzeba je spełniać, ale nie można zapominać także o potrzebach mamy, odpoczynku i chwili dla siebie czy także o relacjach rodziców. Szczęśliwe dziecko to szczęśliwi i spełnieni rodzice.

Rodzicielstwo bliskości to nie sztywne ramy i zasady, jak wychowywać dzieci, ale podpowiedź i wsparcie w zrozumieniu potrzeb dziecka. Nie jest to także metoda polegająca na pozwalaniu dziecku na wszystko, ale na ukazaniu dziecku co jest dobre, a co złe. Podejście to bazuje na więzi rodzica z dzieckiem. Powyższe filary odnoszą się do malutkiego dziecka Z czasem, gdy dziecko rośnie, zasady te przekształcają się w zrozumienie bardziej złożonych potrzeb dziecka.

Newsletter

TYLKO CIEKAWE I KONKRETNE TREŚCI

Skip to content