Co to jest rodzicielstwo bliskości?
W dzisiejszych czasach duża liczba rodziców zaraz po urlopie macierzyńskim lub wychowawczym wraca do pracy zawodowej. Nie oznacza to jednak, że ich rola odnośnie rodzicielstwa się kończy, wręcz przeciwnie to dopiero początek drogi. Bardzo ważną kwestią w dzisiejszych czasach, gdzie borykamy się zarówno z brakiem czasu, jak i problemem z okazywania uczuć, jest tak zwane rodzicielstwo bliskości.
Termin rodzicielstwa bliskości swoje początki zawdzięcza pediatrze Williamowi Sears’owi, który wskazał, że dziecko od narodzin tworzy więź emocjonalną z rodzicami, która ma wpływ na całe jego przyszłe życie. Opiekunowie, którzy dbają i interesują się swoim dzieckiem, są w stanie zbudować bezpieczny styl przywiązania. Rodzice, którzy nie okazują wystarczającego zainteresowania, niestety tego celu nie osiągną. Dziecko poszukuje bliskości opiekuna i czuje się bezpiecznie, kiedy osoba ta jest blisko niego. Zachowanie zdrowych relacji od pierwszych dni dziecka daje dużą przestrzeń na wychowanie go w prawidłowy sposób. W prosty sposób rzecz ujmując, rodzicielstwo bliskości to nic innego jak rozbudzenie silnej więzi z dzieckiem, skoncentrowanie się na jego potrzebach oraz zaniechanie jakichkolwiek kar cielesnych i słownych. Nie należy mylić jednak tego pojęcia z „bezstresowym wychowaniem”. Wychowanie oparte na braku kar pozwala nauczyć się współpracy z dzieckiem, a także zbudować więzi między rodzicem a dzieckiem. Nie powinno się przy tym okazywać, że rodzic jest kimś ważniejszym, a dziecko musi go słuchać. Warto rozmawiać z dzieckiem i wypracować wspólne zasady, dać dziecku prawo do wyrażania swoich uczuć, opinii, czy podejmowania prostych adekwatnych do wieku wyborów
Pozostawianie dziecka samego, bezstresowe wychowanie, choć może wydawać się pociągające, może prowadzić do silnego dysonansu poznawczego. Niedojrzała osobowość potrzebuje wsparcia w miarę rozwoju. Kiedy dziecko bierze na siebie nadmierną i nieodpowiednią do wieku odpowiedzialność za własne działania i wybory, mogą pojawić się poważne przeszkody dla jego harmonijnego rozwoju. Warto nauczyć się i przestrzegać zasad rodzicielstwa bliskości, które będą omawiane w późniejszych artykułach.