A gdyby tak rzucić wszystko i… ruszyć do lasu? Pozwolić sobie na chwilę ucieczki od codziennych obowiązków? Odkryć tajemnice natury lub nauczyć się, jak przetrwać w dziczy? Odnaleźć spokój, równowagę lub odbudować więzi? #LogOut!
Zapraszamy do świata, gdzie to co niecodzienne, staje się codziennością. Świata bez gier i aplikacji. Świata bez pośpiechu. Bycia poza zasięgiem. Spędzania czasu w gronie najbliższych lub nowych znajomych takich jak Ty – ludzi lasu i gór.
Wyrusz z nami na wycieczkę, spacer lub weź udział w warsztatach. Podczas naszych zajęć uczestnicy zgłębiają tajniki bushcraftu, uczą się praktycznych umiejętności: rozpalania ognia, zakładania obozu, orientacji w terenie. Wszystko w duch leave no trace.
Niezależnie od tego, czy jesteś zapalonym podróżnikiem, czy po prostu szukasz okazji, by oderwać się od zgiełku miasta – projekt #LogOut daje ci możliwość, by poczuć się częścią natury i odkryć, jak wiele można się nauczyć, będąc blisko niej.
Co to jest bushcraft?
Bushcraft to umiejętność życia w zgodzie z naturą, polegająca na zdobywaniu wiedzy i technik potrzebnych do funkcjonowania na łonie natury – bez współczesnych udogodnień.
Bushcraft obejmuje naukę podstawowych technik, takich jak rozpalanie ognia, budowa schronienia, poszukiwanie i uzdatnianie wody, orientacja w terenie bez elektroniki, a także znajomość jadalnych roślin i innych zasobów dostępnych w lesie. Słowo „bushcraft” wywodzi się od „bush” (oznaczającego dziką przyrodę) oraz „craft” (rzemiosło, sztuka), co można rozumieć jako „sztukę życia w dziczy.”
Popularność bushcraftu wynika nie tylko z praktycznych umiejętności, które mogą przydać się w sytuacjach awaryjnych, ale także z chęci oderwania się od cywilizacji i spędzenia czasu blisko natury. Bushcraft uczy także szacunku do natury i promuje zasady odpowiedzialnego korzystania z jej zasobów, ucząc między innymi minimalizowania śladów swojej obecności w przyrodzie.
Co możemy wspólnie zrobić?
Zapraszamy Was do realizacji wspólnych projektów! Zobacz, co możemy razem zrobić:
Polecam każdemu, kto jest zainteresowany survivalem, uczestnictwo w warsztatach (…)
Rada Rodziców, Ponikiew
To nie tylko wyjątkowe doświadczenie, ale także cenna nauka, która może okazać się niezwykle przydatna w życiu.
Warsztaty z pierwszej pomocy były niezwykle wartościowe, dzięki czemu teraz czuję się znacznie bezpieczniej podczas górskich wędrówek. Prowadzący wykazał się ogromnym profesjonalizmem, wiedza którą przekazał doda mi pewności w sytuacjach awaryjnych. Cieszę się, że miałem okazję uczestniczyć w tak dobrze zorganizowanym szkoleniu.
Michał , uczestnik warsztatów Pierwsza pomoc w terenie
Zrealizowane działania
Małopolska Lokalnie 2023
Udział w programie grantowym Małopolska Lokalnie 2023 pozwolił nam zapoczątkować projekt #LogOut i przeprowadzić pilotażowe warsztaty terenowe.
Małopolska Lokalnie 2024
Dzięki programowi grantowemu Małopolska Lokalnie 2024 zorganizowaliśmy cykl warsztatów dotyczących bezpieczeństwa na szlaku i… poza szlakiem. Naszym celem było zwiększenie wiedzy uczestników w zakresie bezpiecznych i odpowiedzialnych podróży na łono przyrody, nauka udzielania pierwszej pomocy w terenie oraz odkrywanie tajników bushcraftu.
W ramach projektu odbyły się:
- Rodzinne warsztaty bushcraftu i survivalu – zajęcia terenowe, podczas których rodziny mogły spróbować swoich sił w bushcrafcie i wziąć udział w mini konkursach z nagrodami.
- Warsztaty “Bezpieczne i odpowiedzialne wakacje” – stacjonarne zajęcia dla dzieci, które nauczyły, jak dbać o bezpieczeństwo i zachowywać się odpowiedzialnie na łonie natury.
- Prelekcja z elementami warsztatu “Pierwsza pomoc w terenie” – spotkanie dla dorosłych, które łączyło wykład z praktycznym warsztatem, ucząc zasad udzielania pierwszej pomocy w trudnych warunkach.
Festiwale i wydarzenia
Regularnie współpracujemy z festiwalami i organizatorami wydarzeń. Mieliśmy przyjemność uczestniczyć w Festiwalu Zew się Budzi, Beskidzkim Festiwalu Podróżników im. Jerzego Kukuczki oraz wydarzeniach lokalnych w Wieliczce: Dniu Radości i Rodziny, czy też Dniach Osiedla Krzyszkowice.
Zamieszkałem w lesie, albowiem chciałem żyć świadomie, stawiać czoło wyłącznie najbardziej ważkim kwestiom, przekonać się, czy potrafię przyswoić sobie to, czego może mnie nauczyć życie, abym w godzinie śmierci nie odkrył, że nie żyłem.
Henry David Thoreau, Walden, czyli życie w lesie
Wesprzyj naszą działalność
Przekaż darowiznę na cele statutowe. Każda przekazana kwota ma ogromne znaczenie i pozwala nam rozwijać naszą fundację, w tym projekt #Logout.