Miasto bliżej natury
Niegdyś cały nasz kraj usłany był wielkimi połaciami pól i łąk. Jednak wraz z postępującym uprzemysłowieniem wszystko zaczęło się stopniowo zmieniać. Budowa miast wymagała budowy dróg, chodników, wylewania ogromnych ilości betonu. Pewnie ówcześni reformatorzy i budowniczy myśleli: “Mamy plan, więc będzie dobrze”. Otóż nie wzięli pod uwagę pewnej ewentualności – że na kilku terenach miejskich się nie skończy. Nikt nie przewidywał, jak nagle industrializacja przyspieszy i stanie się zagrożeniem dla przyrody. Nie zdawano sobie sprawy z tego, jak w XX wieku człowiek rozpaczliwie będzie próbował sprawić, by jego rodzima, betonowa dżungla, znów była bliżej natury.
Już w latach sześćdziesiątych dwudziestego wieku zaczęło powstawać coraz więcej miejsc, które umożliwiają spędzanie czasu plenerze. Nie są to jedynie trawniki czy klomby w centrach miast, ale także parki. Stanowią one zielone elementy miasta, obok których, niestety, czasem przechodzimy obojętnie. Istnieją jednak specjalne ośrodki, w których szczególnie pielęgnuje się faunę i florę – posiadają one jej nagromadzenie. Ich odwiedzenie stanowi świetną alternatywę dla spaceru między rzędami budynków.
Łąki kwietne, czyli miasto bliżej natury
Ogród botaniczny – z lokalnymi roślinami za pan brat
Pierwszym miejscem, które zdecydowanie pozwala odwiedzającym na przebywanie bliżej natury jest ogród botaniczny. Żeby móc do niego wejść, trzeba najpierw kupić bilet. Ceny wahają się zazwyczaj od 2 do 20 złotych – wszystko zależy od wielkości ogrodu oraz miasta i regionu. Warto jednak zapłacić, by móc ujrzeć to, co kryje się za ogrodzeniem.
W ogrodzie botanicznym najczęściej obok roślin egzotycznych hodowane są rośliny lokalne. Przynależą one do danego klimatu i są charakterystyczne dla konkretnego obszaru geograficznego. Jest to spowodowane chęcią ukazania i przedstawienia odwiedzającym tych elementów natury, które je otaczają, a być może nie zwracają na nie uwagi. Tę sytuację idealnie odzwierciedla przysłowie: “Cudze chwalicie, swego nie znacie”.
Drugim powodem, dla którego utrzymuje się w ogrodzie botanicznym głównie florę lokalną jest fakt, iż ogród, znajduje się na zewnątrz. Zaleca się więc uprawę głównie tych roślin, które będą w stanie przetrwać warunki klimatyczne występujące na danym obszarze. A ponadto te, dla których wspomniane warunki będą komfortowe.
Ogród botaniczny jest świetnym miejscem do spędzenia czasu z rodziną lub przyjaciółmi, ale także samemu – to dobre miejsce wyciszenia, które pozwala obcować z naturą. Idea tworzenia tego typu obszarów zielonych wyróżnia się dwiema, podstawowymi zaletami. Po pierwsze, miejsca te mają charakter edukacyjny, jak również zwiększają świadomość na temat środowiska naturalnego i uwrażliwiają na nie. Po drugie, często hoduje się tam rośliny będące pod ochroną – znajdują się w bezpiecznym miejscu, dba się o nie, a dzięki temu nie dopuszcza się do ich wymierania.

Palmiarnia – bliskie spotkanie z egzotyką
Palmiarnia stanowi kolejne miejsce, którego odwiedzenie pozwala ludziom na przebywanie zdecydowanie bliżej natury. Ciekawym jest fakt, że tak, jak o ogrodach botanicznych słyszał niemal każdy, to na słowo “palmiarnia” wiele osób marszczy brwi i pyta, o czym właściwie mowa. Jest to termin dość obcy, ponieważ na ten moment w Polsce mamy jedynie kilkanaście tego typu obiektów.
Palmiarnia jest miejscem, które podobnie, jak ogród botaniczny, gromadzi różnorodne gatunki roślin w jednym miejscu. Od ogrodu różni się jednak dwoma aspektami. Po pierwsze, w palmiarniach koncentrują się na hodowli roślin niebędących roślinami typu lokalnego. Znajduje się tam wiele gatunków roślin z innych części świata – z Azji, Afryki czy też Ameryki. Po drugie są to miejsca zamknięte, zwyczajowo mające kształt wielkiej szklarni.
W tego typu ośrodkach dostosowuje się klimat panujący w pomieszczeniu, czyli temperaturę, wilgotność, naświetlenie, względem warunków, jakich potrzebują określone typy roślin. Zazwyczaj palmiarnie podzielone są na kilka sekcji, gdzie każda z nich cechuje się innym klimatem, gdyż zawiera w sobie rośliny z odmiennych części świata. W niektórych częściach można poczuć się jak na pustyni, a w innych, jakby było się w prawdziwym, równikowym lesie deszczowym.
Palmiarnia jest zdecydowanie miejscem wartym odwiedzenia, chociażby przez swoje walory edukacyjne – w tym miejscu wielu ciekawych faktów na temat flory mogą dowiedzieć się nie tylko najmłodsi, ale również osoby dorosłe. Można usiąść sobie na ławce w “dżungli” i zamykając oczy, wczuć się w klimat i myślami przenieść się do tego miejsca. To niezwykle przyjemne doświadczenie. Ponadto, w wielu miejscowościach ceny biletów są dość przystępne, więc naprawdę warto skorzystać z okazji.

Chcesz realnie pobyć bliżej natury? Sprawdź naszą ofertę warsztatową!
Zoo – ratunek, schronienie, edukacja
Ostatnim, lecz wcale nie mniej odpowiednim od poprzednich miejscem na to, by być bliżej natury, jest ogród zoologiczny. Gdy rozmawia się na temat tych ośrodków, zazwyczaj ludzie dzielą się na dwie kategorie: na tych, którzy je uwielbiają i ich zdecydowanych przeciwników.
Zoo jest miejscem, w którym w pawilonach i na wybiegach żyją gatunki zwierząt z różnych części świata. Największą popularnością cieszą się oczywiście te, których nie spotka się na wolności odwiedzając kraje ościenne Polski oraz te, które są naprawdę niebezpieczne. Ogrody zoologiczne każdego roku, szczególnie w okresie letnim, przyciągają do siebie rzesze turystów. Niektórzy odwiedzają je z dziećmi, by zapewnić im niesamowity dzień w gronie rodziny, a inni robią to zwyczajnie dla siebie – by się czegoś dowiedzieć, wyciszyć lub podziwiać naturę.
Warto zwrócić uwagę na wartości płynące z faktu istnienia ogrodów zoologicznych. Głównym ich celem jest edukowanie odwiedzających, które jest możliwe dzięki opiece, którą sprawują nad egzotycznymi zwierzętami. Ponadto, domeną tego typu miejsc jest ratowanie zagrożonych gatunków, które niejednokrotnie na wolności by sobie nie poradziły, gdyż mogłyby zostać zdziesiątkowane przez kłusowników lub skutki zmieniającego się klimatu.
Zoo jest świetnym miejscem do spędzenia wolnego czasu z rodziną lub samemu. Obserwacja zachowań zwierząt, jak również przyjemna atmosfera sprzyja odpoczynkowi oraz wydzielaniu się endorfin. Bilety do zoo w większych miastach mogą być dosyć drogie, jednak takie przeżycie jest warte swojej ceny.

Dlaczego warto być bliżej natury?
Wszystkie wymienione miejsca posiadają kilka istotnych zalet, z punktu widzenia ochrony środowiska, jak również poprawy samopoczucia odwiedzających. Przede wszystkim:
- podnoszą świadomość ekologiczną społeczeństwa;
- edukują odwiedzających w zakresie tematyki związanej z fauną i florą występującą na świecie;
- otaczają opieką zagrożone gatunki roślin i zwierząt;
- zapewniają ochronę zwierzętom niepełnosprawnym, które miałyby trudności z życiem na wolności;
- niejednokrotnie jakąś część ze sprzedaży biletów przekazują na ochronę przyrody;
- często znajdują się w miejscach oddalonych od zgiełku i hałasu, co pozwala odwiedzającym się wyciszyć.
Zarówno ogrody zoologiczne, botaniczne, jak również palmiarnie, pozwalają ludziom być bliżej natury. Wizyty w takich ośrodkach mają pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne odwiedzających, ponieważ przez swoją specjalizację i strukturę pozwalają się uspokoić i niejednokrotnie ich zwiedzanie uszczęśliwia.

Jeśli więc masz czas wolny i chciałbyś spożytkować go w sposób spokojny, a zarazem pożyteczny dla środowiska, swojego poziomu edukacji, jak i zdrowia, koniecznie wybierz się na wycieczkę do któregoś z wymienionych ośrodków. Nie pożałujesz! 🙂