Jednym z obszarów, w którym możemy dokonać znaczących zmian, są nasze własne domy i codzienne, ekologiczne nawyki. Wdrażając proste, ale przyjazne dla środowiska zmiany, możemy pozytywnie wpłynąć zarówno na planetę, jak i komfort naszego życia.
Ekologiczne nawyki i zmiany – zmniejszenie śladu węglowego
Jeśli masz taką możliwość, rozważ inwestycję w fotowoltaikę lub dokonaj zmiany taryfy na alternatywne źródło energii u swojego dostawcy, aby zmniejszyć ślad węglowy wynikający z zależności od paliw kopalnych. Ponadto wybieraj urządzenia o wysokiej klasie efektywności energetycznej oraz wymień żarówki na energooszczędne.
Zadbaj o prawidłową izolację domu, dzięki temu możesz znacznie zmniejszyć zużycie energii i rachunki za ogrzewania, a latem zrezygnować z klimatyzacji. W miesiącach zimowych zastosuj grube zasłony, natomiast latem pomyśl o zewnętrznych roletach lub markizach, aby ograniczyć nagrzewanie szyb okiennych i utrzymać przyjemny chłód w pomieszczeniu.
Naukowcy szacują, że na całym świecie w 2019 roku za sprawą produkcji i spalania plastiku do atmosfery dostało się ponad 850 milionów ton gazów cieplarnianych, a liczba ta może wzrosnąć do 2,8 miliarda ton w 2050 roku.1 Dlatego staraj się ograniczać zużycie jednorazowych tworzyw sztucznych, wybierając produkty wielokrotnego użytku, takie jak metalowe słomki, szklane pojemniki i materiałowe torby na zakupy. Kupuj produkty luzem bez plastikowych opakowań. Wspieraj lokalne firmy i wybieraj produkty sezonowe podczas zakupów spożywczych. Transport towarów na duże odległości jest także jednym ze źródeł emisji CO2.
Proaktywne zmiany w codziennym życiu
W przypadku dojazdu do pracy, zamiast korzystania z samochodu warto wziąć pod uwagę alternatywne rozwiązania, takie jak jazda na rowerze lub korzystanie z transportu publicznego. Jeśli jednak korzystanie z samochodu jest absolutnie konieczne, warto rozważyć takie możliwości, jak wspólne dojazdy do pracy z innymi osobami jednym pojazdem.
Współcześnie należy także zwrócić uwagę na kwestie związane z kryzysem wodnym. Jeżeli mieszkasz w starym budownictwie, aby zmniejszyć zużycie wody, rozważ zastosowanie aeratorów i głowic prysznicowych regulujących przepływ wody. Dodatkowo można oszczędzać wodę, zbierając deszczówkę do podlewania roślin. Podczas gruntownych remontów warto rozważyć, wprowadzenie systemów obiegu szarej wody.
Pamiętaj, że każdy mały krok ma znaczenie. Nie musisz przeprowadzać radykalnych zmian od razu. Zacznij od prostych działań, a z czasem wprowadzaj bardziej zaawansowane strategie. Każda zmiana na rzecz środowiska to krok w kierunku lepszej przyszłości dla nas wszystkich.
Zobacz także
Bezpłatny ebook: fundacjablu.pl/ekologicznie-na-co-dzien
Przypisy:
- https://www.europarl.europa.eu/news/pl/headlines/society/20181212STO21610/odpady-z-tworzyw-sztucznych-i-recykling-w-ue-fakty-i-liczby ↩︎
Źródła: