Wiosenne warzywa – zalety i właściwości
Wiosenne warzywa – zalety i właściwości

Wiosenne warzywa – zalety i właściwości

Zdjęcie: Matt Webster, https://www.pexels.com/pl-pl/zdjecie/wystawa-wyswietlacz-rynek-marchew-19897797/

Wszyscy wiemy, że warzywa są istotnym elementem zbilansowanej diety. Dorosły człowiek powinien więc zjadać co najmniej 400 g warzyw dziennie1, aby jego organizm mógł czerpać jak najwięcej korzyści z zawartych w nich składników. Warzywa są ważnym źródłem błonnika pokarmowego, niezbędnych witamin oraz składników mineralnych. Bardzo ważne jest to, aby spożywać je sezonowo, czyli w charakterystycznych dla ich występowania porach roku, gdyż mają one wtedy najwięcej wartości odżywczych. Początek wiosny to idealny moment na sprawdzenie, które warzywa powinno się jeść w tym okresie oraz jakie korzyści ze sobą niosą.   

 Wiosenne warzywa źródłem witamin i minerałów

Warzywa są znakomitym źródłem potrzebnych naszemu organizmowi składników. Wiosna jest zatem idealną porą na zaczerpnięcie korzyści z licznych witamin i minerałów występujących w warzywach uprawianych w tym sezonie. W tym czasie warto sięgnąć między innymi po:

  • marchew – jest to warzywo niezwykle bogate w beta-karoten, dzięki któremu wytwarzana w organizmie jest witamina A. Odpowiada ona za dobry stan włosów, skóry i paznokci. W marchwi znajduje się również wiele innych potrzebnych witamin, takich jak witamina C, K oraz witaminy z grupy B. Są one niezwykle przydatne dla organizmu, gdyż pomagają w m.in. walce z chorobami, utrzymaniu prawidłowego działania układu nerwowego czy zapobieganiu procesowi starzenia się skóry. Jest ona również bardzo dobrym źródłem minerałów, gdyż zawiera duże ilości wapnia, potasu, żelaza i magnezu. 
  • szparagi – okres pomiędzy początkiem maja a końcem czerwca to najlepszy okres na zakup szparagów. Zawierają one w sobie cenne witaminy, takie jak witamina K, A, C, jak i wiele minerałów takich jak potas, wapń i magnez. Występują w nich witaminy z grupy B odpowiedzialne za obniżanie poziomu cukru we krwi. Przyswajanie obecnych w nich minerałów wpływa również na prawidłowe funkcjonowanie enzymów trawiennych i mięśni.  
  • rabarbar – chociaż przez wielu uważany za owoc tak naprawdę jest warzywem o wielkiej zawartości witamin. Zawiera on w sobie witaminy A, E oraz C. Jednym z jego wielu właściwości jest pomoc w poprawie kondycji włosów i paznokci. Obecne w nim potas i wapń sprawiają, że przyczynia się on do poprawy kondycji kości czy zębów. Rabarbar jest idealnym sposobem na uzupełnienie ilości spożywanych warzyw w diecie, gdyż można dodawać go zarówno do dań słonych, jak i deserów.
  • jarmuż – jest to warzywo, które posiada w sobie bardzo dużą ilość witaminy K. Jest ona odpowiedzialna za prawidłowe działanie układu krążenia oraz stanowi pomoc w problemach nadmiernego krwawienia. Jarmuż, dzięki obecnej w nim dużej ilości magnezu, żelaza i cynku, działa korzystnie na pracę układu sercowo-naczyniowego. Tak jak marchew dostarcza on także beta-karoten oraz witaminę A.

Warzywa jako pomoc w walce z chorobą

Wartości odżywcze, które posiadają wiosenne warzywa, stanowią również pomoc w walce z wieloma chorobami, na które narażony jest nasz organizm. Obecna w nich witamina K zapobiega rozwojowi chorób serca, jak i miażdżycy. Dzięki swoim właściwościom przeciwutleniającym warzywa takie jak jarmuż czy szczaw poleca się w ramach walki z nowotworem. W ochronie przed tą chorobą warto spożywać również rabarbar i burak ćwikłowy, których naturalne pigmenty posiadają silne działanie przeciwnowotworowe.

Warzywa są również istotnym elementem naszej diety odpowiedzialnym za trawienie oraz poprawne działanie jelit. Obecny w nich błonnik zapobiega zaparciom, hemoroidom oraz nowotworom jelita grubego. Sałata i rabarbar sprawdzą się idealnie w przypadku wystąpienia problemów z układem pokarmowym.  

Wiele warzyw ma również właściwości obniżające zły cholesterol we krwi. Należą do nich m.in. marchew, szczypiorek oraz rzodkiewka, które posiadają makro i mikroelementy wspomagające odpowiednie działanie układu krążenia. 

Jeśli chciałbyś poznać więcej informacji na temat właściwości warzyw sezonowych, pobierz darmowy e-book „Sezonowo i Lokalnie. Kalendarz sezonowości warzyw i owoców.” przygotowany przez Fundację B.L.U.: sklep.fundacjablu.pl/produkt/sezonowo-i-lokalnie-kalendarz-sezonowosci-warzyw-i-owocow/

Wspieraj naszą misję!

Jeśli nasze treści są dla Ciebie wartościowe, wesprzyj naszą fundację. Dzięki Twojej darowiźnie możemy tworzyć więcej bezpłatnych materiałów. Każda, nawet najmniejsza kwota, ma ogromne znaczenie i przyczynia się do kontynuowania naszych działań. Razem możemy więcej!

Dziękujemy za Twoje wsparcie! 💙

Przypisy:

  1. https://ncez.pzh.gov.pl/abc-zywienia/kiedy-najlepiej-spozywac-owoce/ ↩︎

Źródła:

https://zywienie.abczdrowie.pl/wiosenne-superfoods-piec-warzyw-obok-ktorych-nie-mozna-przejsc-obojetnie

https://kuchnia.wp.pl/wiosenna-rewolucja-na-talerzu-jakie-produkty-wlaczyc-do-menu-6883808794487712a

https://ncez.pzh.gov.pl/abc-zywienia/kiedy-najlepiej-spozywac-owoce/

error: Włączona ochrona treści!

Newsletter

TYLKO CIEKAWE I KONKRETNE TREŚCI

Skip to content