Zdjęcie: Pande Budiarta, https://www.pexels.com/pl-pl/zdjecie/kobieta-laptop-lozko-sypialnia-6434113/
Kilka miesięcy na dzikim Bali, kilka na słonecznej Sycylii, a pozostała część roku w pachnącym przyprawami Wietnamie. I to nie jednorazowe wakacje życia a normalny rok pracy osoby żyjącej jako cyfrowy nomada. Takich osób jest już około 35 milionów1! Dzięki dobrze płatnej zdalnej pozycji zarobkują w walutach silnych gospodarek, a wydają je w krajach o niższych kosztach życia. W swoim własnym kraju prawdopodobnie należeliby do klasy średniej czy wyższej średniej. Dzięki przeniesieniu się do krajów, gdzie większość ludzi zarabia dużo mniej – żyją na wysokim poziomie, jednocześnie podróżując. Ich życie wydaje się idylliczne. Przynajmniej tak przedstawiane jest w social mediach – praca z plaży, podążanie za zmianami pór roku, bliskość natury.
Cyfrowy nomada – jakie ma życie?
Wyobraź sobie siebie jako cyfrowego nomada. Może i na Zoomie trwa dyskusja na temat budżetu na reklamę, ale przecież twoje stopy opierają się na rozgrzanym białym piasku. Zamiast kawy z biurowego automatu pijesz wodę ze świeżego kokosa. Otworzył go dla Ciebie za kilka złotych młody chłopak, zbyt spalony słońcem jak na swój wiek. Twoje mieszkanie właśnie posprzątała starsza kobieta, której państwo nie gwarantuje przejścia na emeryturę.
Skąd nazwa „cyfrowy nomadyzm”?
Cyfrowi nomadzi wybrali swoją nazwę w bardzo romantyczny sposób – porównując się do ludów koczowniczych. Ludów ciągle przemieszczających się gromadami w poszukiwaniu pożywienia dla siebie i pastwisk dla swoich zwierząt. Sami nie robią jednak tego samego; dla lokalnych społeczności są raczej po prostu bogatymi turystami z laptopami.
Czy każdy chce zostać cyfrowym nomadą?
Kiedy wpiszesz w wyszukiwarkę frazę “cyfrowy nomada”, pierwsze wyniki obiecują, że pomogą ci stać się taką osobą. Takie słowa jednocześnie sugerują, że każdy chce do tego dążyć. Mówią o wolności, podróżach i korzyściach tego stylu życia. W społeczeństwie tak mocno nastawionym na jednostkę, nic dziwnego, że skupiamy się na przyjemności, jaką niesie wygoda życia jako cyfrowy nomada. Gdzie w tym wszystkim są jednak lokalne społeczności czy środowisko? Zupełnie obiektywnie – superlatyw zaczyna brakować. Osoby te nie trzymają się przecież turystycznych kurortów, a wnikają w lokalne społeczeństwa – tnąc koszty i spełniając swoje marzenia o orientalnych przygodach.
Jak styl życia cyfrowych nomadów wpływa na lokalne społeczności i środowisko?
Każde miejsce, które staje się popularną destynacją nomadów, zmienia się pod względem ekonomicznym i demograficznym. Lokalni przedsiębiorcy podnoszą ceny, widząc jaką okazję stanowią dla nich ci elegancko ubrani “turyści na dłużej”, na czym cierpią mieszkańcy. To oni odczują ewentualne braki zaopatrzenia. Całe okolice ulegają gentryfikacji (zmianie charakteru okolicy z biedniejszej na bogatszą) – rosną ceny nieruchomości i gastronomii. Niektórzy posuwają się nawet tak daleko, jak nazwanie cyfrowych nomadów kolonizatorami. Mieszkańcy Lizbony i Meksyku protestują przeciwko nomadom osadzających się w ich miastach. Są sfrustrowani kryzysem mieszkaniowym spotęgowanym przekształcaniem lokali, w których mogliby zamieszkać w oferty wynajmu krótkookresowego2.
Audrey Baylac, udzielająca się w mediach konsultantka turystyki w duchu slow life, nie jest nastawiona optymistycznie. “Gdy myślę o tych ludziach, widzę rój szarańczy niszczącej ziemię”- mówi. Audrey prowadzi warsztaty z zakresu zrównoważonej turystyki, a także planuje wyjazdy dla klientów indywidualnych i biznesowych. Dlaczego uważa, że cyfrowi nomadzi niszczą środowisko? Pierwszą, a jednocześnie najbardziej oczywistą, odpowiedzią jest dużo wyższe niż średnia ilość lotów samolotami, jakie odbywają. Ten sposób podróży przekłada się na wysoki ślad węglowy (więcej o minimalizowaniu śladu węglowego tutaj). Internetowi “koczownicy” średnio używają też więcej jednorazowego plastiku i elektryczności niż “zwykli ludzie”. Często podróżują za dnia i pracują wieczorami, dostosowując się do strefy czasowej swojej firmy, co wymaga większego użycia światła3.
Slowmadzi – inna droga
Czy możliwe jest połączenie zrównoważonego stylu życia z podróżowaniem i poznawaniem świata? Obecnie, coraz więcej osób zwraca uwagę na wpływ, jaki ich zachowanie wywiera na środowisko, wybierając drogę bycia “slowmadami”. Osoby te starają się zmniejszać swój ślad węglowy podczas podróży. Chcą odpowiedzialniej wybierać destynacje. Pracując i podróżując, pamiętają o środowisku. Często włączają w swoje życie zasady zero waste, unikając produkcji odpadów. Priorytezują też lokalne społeczności, nie odcinając się od nich, a zawierając przyjaźnie i wspierając lokalne inicjatywy. Często wybierają lokalne przedsiębiorstwa zamiast tych globalnych. Slowmadzi starają się korzystać z promujących zrównoważony rozwój miejsc zakwaterowania, takich jak przestrzenie co-livingowe.
Mimo, że to rosnący trend, nie można powiedzieć, że slowmadzi stanowią większość wśród swojej społeczności. Rosnąca świadomość społeczna i regulacje mogą sprawić, że z czasem etyczne podróżowanie stanie się powszechniejsze. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym jak podróżować w zgodzie z naturą, zajrzyj do wpisu Odpowiedzialne podróżowanie = zrównoważona turystyka.
Wspieraj naszą misję!
Jeśli nasze treści są dla Ciebie wartościowe, wesprzyj naszą fundację. Dzięki Twojej darowiźnie możemy tworzyć więcej bezpłatnych materiałów. Każda, nawet najmniejsza kwota, ma ogromne znaczenie i przyczynia się do kontynuowania naszych działań. Razem możemy więcej!
Dziękujemy za Twoje wsparcie! 💙
Przypisy:
- https://abrotherabroad.com/digital-nomad-statistics/#How-many-digital-nomads-are-around-the-world ↩︎
- https://www.cnet.com/culture/features/work-all-over-the-world-without-ruining-it-ethics-for-digital-nomads/ ↩︎
- https://outboundnomads.com/environmental-impact-of-digital-nomads/ ↩︎
Źródła:
https://abrotherabroad.com/digital-nomad-statistics/#How-many-digital-nomads-are-around-the-world
https://www.cnet.com/culture/features/work-all-over-the-world-without-ruining-it-ethics-for-digital-nomads/
https://outboundnomads.com/environmental-impact-of-digital-nomads/