Odpowiedzialne podróżowanie = zrównoważona turystyka
Odpowiedzialne podróżowanie = zrównoważona turystyka

Odpowiedzialne podróżowanie = zrównoważona turystyka

Odpowiedzialna turystyka

Odpowiedzialna turystyka to pojęcie, które opisuje podróżowanie ograniczające zły wpływ turystyki na środowisko i lokalną społeczność. To jak zachowamy się podczas tej podróży, świadczy o nas i o tym, czy jesteśmy odpowiedzialni wobec naszej planety.
Dlaczego więc stwierdzenie z tytułu: odpowiedzialne podróżowanie = zrównoważona turystyka? Turystyka zrównoważona wpisuje się w koncepcję zrównoważonego rozwoju. Jej celem jest minimalizacja negatywnego wpływu turystyki na środowisko naturalne i kulturę lokalną. Dlatego więc odpowiedzialne podróżowanie traktuje się na równi ze zrównoważoną turystyką.
Zapewne zadajesz sobie pytanie: Co mam robić, by podróżować odpowiedzialnie? Wiadomym jest fakt, że w niektóre miejsca nie da się dostać inaczej, niż należy polecieć samolotem i w tym przypadku nie można już mówić o ograniczeniu emisji gazów cieplarnianych. Niemniej jednak pamiętajmy o ograniczaniu podróżowania samolotem na krótkich dystansach, np. w przypadku wypadów weekendowych, city breaków. Odpowiedzialne podróżowanie zawsze można demonstrować w inny sposób, który zostanie ukazany poniżej.

Zasady zrównoważonej turystyki

Oto kilka zasad, które przybliża Cię do celu:

  • Podróżując, nie śmieć – jest wiele rzeczy, jakie możesz zrobić, by podtrzymać tę zasadę. Można do nich zaliczyć: zabieranie ze sobą butelki wielorazowego użytku, rezygnacja z mini kosmetyków, czy korzystanie z map w telefonie, a nie kupowanie papierowych odpowiedników.
  • Bądź kulturowo wrażliwy/a – to nic innego jak okazywanie szacunku dla lokalnej społeczności i innych turystów oraz korzystanie z atrakcji w taki sposób, by mogli z nich skorzystać inni.
  • Wspieraj lokalne biznesy – będąc w regionie turystycznym staraj się kupować pamiątki, czy regionalne przysmaki od miejscowych sprzedawców. Jest to ich sposób na życie i na zarobienie pieniędzy, a także to oni dołożyli wszelkich starań byś Ty, przyjeżdżając do regionu, czuł się jak w domu.
  • Nie korzystaj z atrakcji, w których cierpią zwierzęta – cierpienie koni w Zakopanem, zdjęcie z małpami czy przejażdżka na słoniu w krajach egzotycznych jest nie lada atrakcją, jednak bądź odpowiedzialny i nie przyczyniaj się do cierpienia zwierząt.
  • Planuj czas – planowanie czasu to jedna z ważnych zasad odpowiedzialnego podróżowania. Jest to ważne z racji jak najlepszego poznania miejsca, które się zwiedza.
  • Korzystaj z transportu publicznego – ważną zasadą jest także nieprzyczynianie się do zanieczyszczeń powietrza.

Na co dzień dokonujesz przemyślanych wyborów? Jesteś ich świadomy/a? Podczas podróży także zachowuj się odpowiednio. Podróżuj odpowiedzialnie!

Newsletter

TYLKO CIEKAWE I KONKRETNE TREŚCI

Skip to content