Domki dla jeży – ekologiczne wsparcie dla dzikiej przyrody
Domki dla jeży – ekologiczne wsparcie dla dzikiej przyrody

Domki dla jeży – ekologiczne wsparcie dla dzikiej przyrody

Zdjęcie: monicore, https://www.pexels.com/pl-pl/zdjecie/brazowy-i-czarny-jez-stojacy-na-brazowych-suchych-lisciach-134061/

Domki dla jeży – wsparcie przyrody

Domki dla jeży stają się coraz popularniejszym rozwiązaniem w ogrodach i parkach. Te małe schronienia nie tylko wspierają lokalne ekosystemy, ale także angażują społeczność do działań na rzecz ochrony przyrody. W artykule tym omówimy znaczenie domków dla jeży, ich konstrukcję oraz korzyści płynące z ich posiadania.

Jakie korzyści przynosi jeż w naszym podwórku?

  1. Jeże to bardzo pożyteczne zwierzęta. Przede wszystkim pełnią funkcję naturalnego kontrolera szkodników. Żywią się ślimakami, larwami, chrabąszczami i innymi owadami, które spędzają sen z powiek miłośnikom ogrodnictwa. Podsumowując, jeże chronią nasze rośliny przed zniszczeniem.
  2. Zapraszając jeże do siebie, przyczyniamy się do wzbogacenie lokalnego ekosystemu. Ich obecność wspiera inne organizmy, w tym rośliny, jednocześnie  podnoszą bioróżnorodność w naszej okolicy.
  3. Przykład dzikiego zwierzęcia, żyjącego z nami w ,,symbiozie’’ może wpłynąć edukacyjnie na dzieci i zachęcić do poszerzania świadomości ekologicznej.

Domki dla jeży. Jak zbudować domek, w którym chętnie zadomowi się ten mały pomocnik?

Najprostszym sposobem na zbudowanie mieszkanka dla jeża jest zebranie kupki liści i umiejscowienie jej w dogodnym miejscu. Możesz użyć do tego również innych naturalnych materiałów jak słoma, drewno czy gałęzie. Jeśli jednak chcemy pomyśleć o dodatkowej ochronie np. przed drapieżnikami, możemy skonstruować nieco mocniejszy domek.

Bardzo łatwym sposobem jest użycie skrzynki na owoce. Trzeba tylko upewnić się, że jeżyk będzie mógł do niej wejść, więc należy wyłamać lub wyciąć w niej otwór odpowiedniego rozmiaru, tak aby nie był za duży. Ma to utrudnić dostęp do wnętrza większym zwierzętom (np. kotom i psom). Dobrze jest położyć skrzyneczkę na liściach oraz ją nimi przykryć. Możemy również skonstruować np. drewniany domek samodzielnie lub takowy zakupić. Jeśli zdecydujemy się na pierwszą z tych opcji pamiętajmy o bezpieczeństwie dla małego lokatora. Upewnijmy się, aby schronienie nie miało ostrych krawędzi czy niebezpiecznych elementów, jak i było wolne od plastiku oraz impregnowanego drewna: dość szybko się nagrzewają i nie chronią przed wilgocią tak skutecznie jak drewno naturalne. Mogą być one niebezpieczne dla zdrowia i życia jeży. Dodatkowo warto pomyśleć o izolacji domku.  Przestrzeń we wnętrzu można wyłożyć suchymi liśćmi, słomą bądź wiórami, co zapewni jeżom ciepło podczas zimnych nocy. Wybierając odpowiednie miejsce na domek postaraj się, aby było ono ciche, niech to będzie obszar Twojego podwórka, na którym nie dzieję się dużo. Lokalizacja powinna zapewniać również lekki cień i zadaszenie, dodatkowo chroniąc przed deszczem. 

Podsumowanie

Domki dla jeży to doskonały sposób na wspieranie tych pożytecznych ssaków w naszym otoczeniu. Budując je warto pamiętać o odpowiednich materiałach i lokalizacji. W ten sposób pomożemy im przetrwać zimę, czy nawet zapewnić miejsce do wychowu młodych.

Więcej artykułów znajdziesz na naszym blogu:  https://fundacjablu.pl/blog

Wspieraj naszą misję!

Jeśli nasze treści są dla Ciebie wartościowe, wesprzyj naszą fundację. Dzięki Twojej darowiźnie możemy tworzyć więcej bezpłatnych materiałów. Każda, nawet najmniejsza kwota, ma ogromne znaczenie i przyczynia się do kontynuowania naszych działań. Razem możemy więcej!

Dziękujemy za Twoje wsparcie! 💙

Źródła

https://www.lasy.gov.pl/pl/edukacja/lesnoteka-1/ssaki/jez-europejski
(data dostępu 31.10.2024)
https://silawnaturze.pl/jak-zrobic-domek-dla-jeza/ (data dostępu 31.10.2024)

error: Włączona ochrona treści!

Newsletter

TYLKO CIEKAWE I KONKRETNE TREŚCI

Skip to content