Jak jazda na rowerze wpływa na nasze zdrowie?
Jak jazda na rowerze wpływa na nasze zdrowie?

Jak jazda na rowerze wpływa na nasze zdrowie?

Zdjęcie: Gato Joseph, https://www.pexels.com/pl-pl/zdjecie/sport-rower-rowerzysta-odziez-sportowa-26726128/

Dbanie o zdrowie jest fundamentalne dla dobrego samopoczucia i jakości życia człowieka. Zbliżająca się wiosna, a wraz z nią nadchodzące słoneczne dni i bezchmurne niebo, to doskonały moment na aktywność na świeżym powietrzu. Niestety nie wszyscy przepadają za długimi spacerami, a w życiu codziennym wiele osób wybiera jako środek transportu samochód lub autobus. Mała dawka aktywności fizycznej może przyczynić się do znacznego pogorszenia się naszego samopoczucia, zarówno psychicznego, jak i fizycznego. Świetną alternatywą dla tych środków transportu jest zatem jazda na rowerze. Łącząc przyjemne z pożytecznym, zapewnia ona potrzebny człowiekowi ruch, pozwalając przy tym na szybkie przemieszczanie się z miejsca do miejsca.

Jazda na rowerze – wpływ na stan psychiczny

Nawet krótka przejażdżka rowerowa może przynieść wiele korzyści dla poprawy samopoczucia człowieka. Przy zaledwie 30 minutach aktywności dziennie można zauważyć już efekty, takie jak poprawa nastroju czy lepsza jakość snu. Podczas jazdy na rowerze w organizmie człowieka wzrasta poziom endorfin, czyli hormonów szczęścia, a redukuje się poziom kortyzolu, hormonu stresu. Taka forma ruchu jest zatem świetnym sposobem na odstresowanie po długim dniu spędzonym w pracy. 

Aktywność ta jest również znakomitym sposobem na dotlenienie mózgu. Świeże powietrze oraz czynne obcowanie z naturą pozwalają na chwilę odprężenia i relaksu dla naszej głowy. Jazda na rowerze jest zatem idealną chwilą na odcięcie się od codziennych trosk i zmartwień. Poświęcenie kilkudziesięciu minut na odprężenie w ciągu dnia pozwala na bardziej efektywną pracę, łatwiejsze podejmowanie decyzji a nawet poprawia umiejętność skupienia uwagi.

Sposób na poprawę sprawności organizmu

Jazda na rowerze jest korzystna także dla naszego zdrowia fizycznego i kondycji. Przyczynia się ona do poprawy funkcjonowania układu krążenia. Dzięki regularnej aktywności fizycznej nasze serce staje się silniejsze, a ciśnienie krwi spada, co sprawia, że jesteśmy mniej podatni na zmęczenie oraz zmniejsza się ryzyko wystąpienia problemów z sercem, takich jak zawał, czy schorzeń takich jak miażdżyca. 

Regularne przejażdżki przyczyniają się również do regulacji poziomu glukozy we krwi oraz obniżenia poziomu cholesterolu. Sport ten zwiększa również naszą odporność, dzięki lepszemu dotlenieniu organizmu nasze ciało jest mniej podatne na infekcje i inne czynniki zewnętrzne, chroniąc nas przed chorobami, takimi jak przeziębienie lub grypa. Praca, jaką wykonuje organizm podczas jazdy, w znacznym stopniu przyczynia się do szybszego pozbywania się toksyn z organizmu, zmniejszając przy tym ilość występowania w nim wolnych rodników, co zmniejsza ryzyko zachorowania na nowotwory.

Poprawa sylwetki przez jazdę na rowerze

Jazda na rowerze jest idealnym sposobem na poprawienie wyglądu sylwetki. Ruch, który towarzyszy pedałowaniu prowadzi do wzmocnienia mięśni ud oraz łydek, nie obciążając przy tym mocno stawów kolanowych. Zapobiega on również występowaniu żylaków poprzez pobudzanie krążenia krwi. Aktywność ta angażuje mięśnie całego ciała nie tylko nóg. Podczas jazdy nabierają wytrzymałości również mięśnie rąk oraz brzucha. Uprawianie tego sportu w dużym stopniu pomaga w walce z wieloma chorobami związanymi z nadwagą i otyłością. Jest to forma aktywności, która w połączeniu z odpowiednią dietą stanowi wielką pomoc w powrocie do dobrego samopoczucia fizycznego. 

Jazda na rowerze jest idealnym środkiem transportu

Dzięki jeździe na rowerze dbamy nie tylko o nasze dobre samopoczucie fizyczne i psychiczne, ale również troszczymy się o środowisko i stan powietrza, którym oddychamy. Rower jest środkiem transportu, który nie zanieczyszcza środowiska spalinami, a tym samym nie przyczynia się do powstawania smogu. Oddychanie czystym powietrzem jest kluczowym elementem dobrze działającego organizmu. Wraz ze wzrostem ilości wydzielanych spalin rośnie ryzyko zachorowania na choroby układu oddechowego, takie jak np. astma. Dzięki jeździe na rowerze dbamy zatem nie tylko o dobro nas samych, ale również przyczyniamy się do lepszego stanu środowiska, ograniczając emisję CO2, czyli gazu cieplarnianego, który wpływa na  zmiany klimatyczne. 

Jeżeli pragniesz dowiedzieć się więcej o oddziaływaniu transportu na środowisko oraz chciałbyś spędzić aktywnie czas na świeżym powietrzu zapraszamy do wzięcia udziału w warsztatach dla firm „Z biura do lasu – Wycieczka rowerowa i warsztaty o transporcie” organizowanych przez Fundację BLU: https://kursy.fundacjablu.pl/warsztat/z-biura-do-lasu-wycieczka-rowerowa-i-warsztaty-o-transporcie/

Źródła

https://www.medonet.pl/zdrowie,zdrowie-na-dwoch-kolkach–poznaj-podstawowe-zalety-jazdy-na-rowerze,artykul,28573674.html
https://zdrowie.wprost.pl/profilaktyka-i-leczenie/aktywnosc-fizyczna/10690111/co-dzieje-sie-z-twoim-cialem-gdy-jezdzisz-na-rowerze-wystarczy-juz-60-minut.html?pr=10690132&pri=6#Zmniejsza-bol-plecow
https://uroda.abczdrowie.pl/jazda-rowerem-a-odchudzanie

Wspieraj naszą misję!

Jeśli nasze treści są dla Ciebie wartościowe, wesprzyj naszą fundację. Dzięki Twojej darowiźnie możemy tworzyć więcej bezpłatnych materiałów. Każda, nawet najmniejsza kwota, ma ogromne znaczenie i przyczynia się do kontynuowania naszych działań. Razem możemy więcej!

Dziękujemy za Twoje wsparcie! 💙

error: Włączona ochrona treści!

Newsletter

TYLKO CIEKAWE I KONKRETNE TREŚCI

Skip to content