Warsztaty dla firm, czyli jak zintegrować zespół
Warsztaty dla firm, czyli jak zintegrować zespół

Warsztaty dla firm, czyli jak zintegrować zespół

Warsztaty dla firm – charakterystyka

Warsztaty dla firm są to pewnego rodzaju interaktywne wydarzenia, podczas których pracownicy danej organizacji zdobywają pewne kompetencje lub rozwijają te, które już posiadają. W zależności od tego, w jakim zakresie działalność prowadzi firma, tego typu warsztaty pracodawca zdecyduje się zorganizować. Istnieją jednak również uniwersalne rodzaje warsztatów, które sprawdzą się w każdym zakładzie pracy.

Warsztaty dla firm – rodzaje

Istnieje wiele organizacji, które zawodowo zajmują się prowadzeniem warsztatów w firmach i korporacjach. Pracodawca, chcący zorganizować warsztaty dla swoich pracowników, może zgłosić się do takiego przedsiębiorstwa i niejako zamówić konkretny rodzaj warsztatów. Możemy, między innymi, wyróżnić kilka rodzajów warsztatów:

– doskonalące kompetencje – tego typu warsztaty mają na celu doskonalenie kompetencji pracowników, które będą im potrzebne na stanowiskach, jakie w danym momencie zajmują;

– integracyjne – warsztaty dla firm tego typu wyróżniają się dużą dozą zabawy, która ma na celu wytworzenie pozytywnej atmosfery między pracownikami. Cechują się zdecydowanie najbardziej luźnym programem, w efekcie którego uczestnicy mogą poczuć się swobodnie, jednocześnie nawiązując relacje ze współpracownikami, których – być może – w codziennych, biurowych warunkach nie mieli okazji dobrze poznać;

– proekologiczne – warsztaty dotyczące poszerzenia wiedzy z zakresu ekologii i ochrony środowiska, które pomagają podnieść świadomość ekologiczną oraz dać motywację do dbałości o otoczenie.

Ciekawym rodzajem warsztatów, które mogą odbyć się w firmie, są warsztaty survivalu.
Ciekawym rodzajem warsztatów, które mogą odbyć się w firmie, są warsztaty survivalu.

Warsztaty dla firm – korzyści

Wiadomym jest, iż aby zorganizować warsztaty dla pracowników, pracodawca zobligowany jest do poniesienia pewnych kosztów. Warto zauważyć, że dobre i profesjonalnie przeprowadzone warsztaty mają swoją cenę. Pracodawca chcąc takowe przeprowadzić, powinien uwzględnić odpowiednią kwotę przy opracowywaniu budżetu firmy. Jednak warto pamiętać, że odpowiednie i rzetelne warsztaty mają wiele zalet.

Usprawnianie zdolności komunikacyjnych

Warsztaty dla firm, które ukierunkowane są stricte na zagadnienie komunikacyjne są niezwykle wartościowe i zdecydowanie warto zdecydować się na ich przeprowadzenie. Tego typu szkolenia pomagają pracownikom w doskonaleniu ich umiejętności w ramach komunikowania interpersonalnego, jak również grupowego. Pozwalają nauczyć się zagadnień z dziedziny retoryki oraz autoprezentacji. W efekcie takich warsztatów pracownicy potrafią lepiej i jaśniej komunikować o swoich potrzebach, a także radzić sobie ze stresem w momencie wystąpień publicznych.

Podnoszenie morali pracowników

Warsztaty motywacyjne mają za zadanie wyzwalanie w pracownikach świadomości, że będą w stanie poradzić sobie z zadaniami, które czekają ich na ścieżce zawodowej. Wywołują poczucie wiary w sukces własny oraz całego zespołu czy przedsiębiorstwa. Takie warsztaty pobudzają do działania i ugruntowują poczucie odpowiedzialności względem powierzonych obowiązków. Ponadto, znacznie poprawiają atmosferę w firmie.

Wzrost kreatywności

W celu uniknięcia wykonywania przez pracowników rozmaitych zleceń na przysłowiową jedną modłę, warto zainwestować w warsztaty wyzwalające kreatywność. Po wielu latach spędzonych na jednym stanowisku wiele osób zaczyna uważać swój zawód za monotonny oraz myśleć, że wszystkie dobre pomysły już dawno wykorzystali. Do twórczych warsztatów zaliczyć można warsztaty plastyczne (z zakresu różnych sztuk: malarstwa, rysunku, rzeźby i wielu innych), kulinarne i muzyczne.

Warsztaty dla firm bardzo często prowadzone są w celu wzbudzenia kreatywności u pracowników.
Warsztaty dla firm bardzo często prowadzone są w celu wzbudzenia kreatywności u pracowników.

Wzrost kompetencji zawodowych

Dobrym pomysłem są warsztaty dla firm, które mają na celu podnoszenie kwalifikacji zawodowych pracowników i rozwijanie ich kompetencji, a także wskazywanie im nowych narzędzi do pracy. Przedstawianie nowoczesnych metod wykonywania zadań oraz wskazywanie ciekawych technik pracy zdecydowanie może przyczynić się do wzrostu efektywności pracowników. Ponadto, jednorazowe odbycie takiego szkolenia pozwala jednostkom na dokształcenie się w ich obszarach zainteresowań i zdobycie ciekawych umiejętności, które mogą być przydatne na kolejnych szczeblach kariery.

Integracja

Jak wcześniej zostało wspomniane, warsztaty organizowane w miejscu pracy mogą mieć na celu integrację pracowników. Nie zawsze dotyczy to jedynie integracji między nimi samymi – często nawiązują relację również z przełożonymi. Szkolenia nazywanie icebreakerami, czyli dosłownie “lodołamaczami” mają za zadanie zbliżenie członków organizacji do siebie. Pozwala to stworzyć wspólnotę organizacyjną, której członkowie stają się ze sobą związani. Jest to niezwykle ważne do utrzymania dobrej atmosfery w organizacji i komfortu pracy.

Integracja pracowników firmy stanowi klucz do jej dobrego funkcjonowania.
Integracja pracowników firmy stanowi klucz do jej dobrego funkcjonowania.

Promowanie zachowań proekologicznych

Ostatnim, przedstawionym przez nas, lecz nie mniej ważnym rodzajem warsztatów, są warsztaty z zakresu ekologii. W obecnych czasach, gdy musimy walczyć o środowisko naturalne, jest to niezwykle ważny aspekt. Bycie eko jest ideą, którą powinno się promować zarówno w szkołach, organizacjach, jak i w naszych rodzinach. Warsztaty poruszające tę tematykę mogą doprowadzić do wzrostu świadomości ekologicznej, a co za tym idzie – do dbałości o naszą planetę.

Proekologiczne warsztaty dla firm mogą obejmować chociażby akcję "sprzątanie świata".
Proekologiczne warsztaty dla firm mogą obejmować chociażby akcję „sprzątanie świata”.

Warsztaty dla firm – nasza oferta!

Jeśli mowa o promocji zachowań proekologicznych… To jesteście w dobrym miejscu. Nasza fundacja, ze względu na swoją misję, ma do zaprezentowania obfitą ofertę warsztatową także dla firm! Na naszej platformie kursowej proponujemy kilka rodzajów warsztatów: po zielarskie, aż po survivalowe. Jesteśmy w trakcie poszerzania oferty, więc bardzo chętnie usłyszymy Wasze zdanie – naszych odbiorców. Jeżeli macie propozycje warsztatów ekologicznych, które interesowałyby Was lub Waszą organizację, koniecznie podzielcie się z nami! Dołożymy wszelkich starań, by włączyć je do naszej oferty. W końcu los naszej planety nie jest nam obojętny! 🌍

Newsletter

TYLKO CIEKAWE I KONKRETNE TREŚCI

Skip to content