Cielesność przekonań – jak przekonania wpływają na naszą biologię.
Nasze przekonania kształtują naszą rzeczywistość. Dobre życie zaczyna się od higieny naszych myśli i pielęgnowania tylko tych przekonań, które nas wzmacniają.
Po pierwsze – czym w ogóle są przekonania?
Nasze przekonania to swoisty filtr, przez który patrzymy na życie, innych ludzi oraz samych siebie. Przekonania te rodzą się we wczesnym dzieciństwie i są nam aplikowane przez najbliższe otoczenie, bardzo często w sposób nieświadomy, co w konsekwencji może prowadzić do powstania niesprzyjających nam wzorców myślowych.
Przykłady przekonań
“Jestem do niczego”, “nic mi się w życiu nie udaje”, “starość nie radość” czy “mam kiepskie zdrowie” to tylko kilka przykładów niezwykle krzywdzących przekonań, które możemy wnosić w swoje dorosłe życie jak niechciany posag.
Przekonania wpływają na nasze myśli, nasze myśli wpływają na nasze czyny, a powtarzane czynności stają się nawykami, czyli naszą drugą naturą. Wszystko zaczyna się od przekonań, które mogą stawiać wąskie granice dla naszych możliwości.
Jak przekonania wpływają na nasze zdrowie fizyczne? Badanie dr Langer
Nasze myśli i przekonania, pomimo że same w sobie nie mają materialnej formy, jak najbardziej wpływają i kształtują naszą rzeczywistość, w tym nasze ciało fizyczne. Zostało to niejednokrotnie udowodnione naukowo min. przez Dr Ellen Langer. Jest ona profesorką Uniwersytetu Harvarda (i pierwszą kobietą, mianowaną na psychologię na Harvardzie). Dr Langer przeprowadziła badanie, w którym udowodniła wpływ przekonań na proces starzenia człowieka.
Przez pięć dni w ośrodku wypoczynkowym, grupa ochotników (mężczyzn w wieku powyżej 70 lat) miała żyć tak, jak gdyby znów był rok 1959. Zadbano o czasopisma z tamtych lat, ubrania oraz programy telewizyjne. W ośrodku pojawiły się zdjęcia uczestników z tamtego okresu. Mężczyźni mieli w pełni zanurzyć się w doświadczenie bycia takimi ludźmi, jakimi byli w 1959 roku.
Po upływie pięciu dni, Dr Langer zmierzyła u uczestników takie czynniki jak: siła fizyczna, percepcja, funkcje poznawcze, smak i słuch. Parametry te często z wiekiem ulegają pogorszeniu (choć wcale nie muszą!)
Badanie wykazało, że pamięć i słuch uczestników uległy poprawie a zdjęcia wykonane w trakcie badania wskazywały na to, że mężczyźni wyglądają o 5 lat młodziej. To pokazuje, jak ogromną zmianę przyniosła sama zmiana postrzegania otaczającej rzeczywistości i możliwości swojego ciała.
W końcu mężczyźni nie wsiedli do wehikułu czasu a jedynie siłą swoich umysłów, stworzyli doświadczenie bycia młodszymi niż rzeczywiście są. Ich organizmy odpowiedziały biologiczną poprawą parametrów zdrowotnych.
Zmiana sposobu postrzegania procesu starzenia, wpływa na jego skutki
Wnioski z tego badania są proste. Nie unikniemy procesu starzenia się naszych ciał, ale ogromne znaczenie ma sam sposób, w jaki patrzymy na ten proces.
Nie przypisujmy starości takich cech jak słabość, bezradność czy pogarszający się stan zdrowia. Pamiętajmy, że może być to czas obfitujący w witalność, zdrowie i dzielenie się życiową mądrością.
“Świat jest taki, jaki myślisz że jest”
Od tego, jakie przekonania zdecydujemy się podtrzymywać w naszym umyśle, zależy jaką “wersję rzeczywistości” będziemy ucieleśniać. Czy tę, w której nasze możliwości są ogromne, mamy dostęp do wszystkiego czego nam potrzeba i mamy zaufanie, że wszystko jest dobre właśnie takie jakie jest?
A może nasze przekonania nas osłabiają i prowadzą do życia pełnego bólu, ograniczeń i poczucia niesprawiedliwości?
Kroki na drodze zmiany przekonań
Pierwszym krokiem jest szczere rozpoznanie w sobie jakie przekonania mamy “wgrane” po to, by następnie móc świadomie wybrać, które są wspierające a z którymi potrzebujemy się rozstać.
Pamiętajmy, aby być dla siebie łagodnym i wyrozumiałym w procesie odpuszczania nie służących nam przekonań. Towarzyszą nam od najmłodszych lat i możemy je traktować jako część naszej tożsamości, z którą ciężko się rozstać. Jak wszystko co wartościowe w życiu, jest to proces wymagający czasu i pracy ale korzyści są warte tego wysiłku.
Źródła:
“Ciało kobiety, mądrość kobiety” dr med. Christiane Northrup