W jedności z naturą i samym sobą
Fauna i flora są jednymi z nieodłącznych elementów życia człowieka, który towarzyszy nam niemal cały czas. Nie jest również sekretem to, jak wielki wpływ ma na nasze postrzeganie świata i życie codzienne. Czy wyobrażasz sobie życie bez swoich zwierzęcych przyjaciół? Jak czułbyś się w miejscu, w którym nie ma ani odrobiny zieleni? Przyroda ma zbawienny wpływ na nasze samopoczucie, dlatego warto zbliżyć się do niej. W obecnych czasach bywa to trudne. W dynamicznym tempie miejskiego życia mało kiedy znajdujemy czas, na docenianie tego, co nas otacza. Pełne szarego betonu miasta utrudniają napawanie się dobrodziejstwami natury. Czujemy się od niej oddaleni, wręcz odizolowni. Warto jednak pamiętać, że bez przyrody i jej darów, człowiek nie ma prawa przetrwać.
– Arystoteles
Nadszedł czas, aby zrozumieć, że przyroda bez człowieka będzie istniała, ale człowiek bez przyrody nie.
Przyroda jako terapia
Pomimo tego, że ludzie zdają sobie sprawę, jak wielkie znaczenie ma dla nas fauna i flora oraz jak wiele zagrożeń czyha na nią we współczesnym świecie, nasza relacja z nią słabnie z dekady na dekadę. Richard Louv autor publikacji “Ostatnie dziecko lasu” zwraca uwagę na problem izolacji człowieka od natury.1 Bezpośredni kontakt z żywą fauną i florą, został zastąpiony obserwowaniem jej przez ekran monitora, czy wykorzystywaniem jej w sposób wyniszczający. Konsekwencją tych drastycznych zmian jest stan, określany przez Louv’a jako deficyt natury. Czym bardziej zatracamy się w wirze wartkiego, miejskiego życia, tym bardziej potrzebujemy bliskości z przyrodą. Przepełniona technologią i pośpiechem codzienność naraża organizm człowieka na wielki stres i przebodźcowanie, co wiąże się z wieloma negatywnymi konsekwencjami, takimi jak choroby na tle nerwowym, przemęczenie, problemy z koncentracją czy impulsywność. By zachować równowagę i harmonię, odpowiedzią na miejski szum powinna być fauna i flora.
Nierozerwalna więź człowieka z fauną i florą
Biolog Edward O.Wilson zakłada, że tęsknota i potrzeba kontaktu z przyrodą, spowodowane są naturalną, nierozerwalną więzią biologiczną.2 Pociąg do przyrody jest zakodowany w ludzkich genach i postęp technologiczny czy przemysłowy nie są w stanie tego zmienić. Pomimo przystosowania się do warunków XXI w. człowiek jest, był i będzie częścią
przyrody. To właśnie do niej może się zwrócić, gdy czuje się przeciążony bombardującymi go bodźcami wielkomiejskiego życia. Przebywanie na łonie natury działa jak plaster. Koi, uspokaja, pozwala odzyskać balans psychiczny. Napełnia nas również pozytywną energią. Istotne są także benefity dla naszego zdrowia fizycznego. Integracja z przyrodą wiąże się z wyjściem z domu, ruchem. Odejściem od ekranu komputera i złapaniem kilku oddechów świeżego powietrza i promieni słońca. Owocuje to takimi korzyściami zdrowotnymi jak obniżenie ciśnienia, reguluje tętno, zmniejszenie ryzyka wielu chorób układu krążenia, a nawet nowotworów.
Zwierzę najlepszym przyjacielem człowieka
Nasi wydawałoby się niepozorni czworonożni pupile, mają ogromny wpływ na nasze samopoczucie. Badania wykazały, że zwierzęta mają pozytywny wpływ na zarówno dobrobyt psychiczny, jak i fizyczny. Właściciele zwierząt domowych, lepiej radzą sobie z rozładowywaniem stresu i cieszą się lepszym samopoczuciem. Czworonogi są świetnymi terapeutami, dlatego często podczas leczenia chorób na tle psychicznym takich jak depresja wykorzystuje się technikę zooterapii. Zwierzęta pozwalają na zbudowanie ze sobą więzi, zmniejszenie u pacjenta poczucia niepokoju i lęku, a nawet zwiększają poczucie własnej wartości. Właściciele zwierząt mogą się również niejednokrotnie pochwalić lepszą kondycją fizyczną, szczególnie w wypadku posiadania zwierzaka, który wymaga dużo ruchu i zabawy na świeżym powietrzu.
Opiekun zwierzęcia może również wyciągnąć wiele cennych lekcji podczas kontaktu ze swoim pupilem. Zwierzęta wzbudzają empatię i świetnie rozwijając tę cechę, szczególnie u najmłodszych. Uczą odpowiedzialności i szacunku do drugiej istoty. Dzięki tym umiejętnościom stajemy się lepszą wersją siebie. Bardziej wyrozumiałą, otwartą na innych i kochającą wersją siebie.
W jaki sposób zbliżyć się do Matki Ziemi?
To prostsze, niż może ci się wydawać! Wystarczy spacer do pobliskiego parku, idealny dla utrzymania zdrowego stanu psychicznego oraz kondycji fizycznej. Sprawdź, czy w twojej okolicy znajdują się ciekawe ogrody botaniczne lub sensoryczne. Takie miejsca pobudzają wszystkie nasze zmysły.
Warto również zadbać o otaczającą nas najbliższą przestrzeń. Nadchodząca wiosna to idealny moment, na pielęgnację ogrodu i przygotowanie go na nadchodzące słoneczne miesiące. Skorzystaj z uroków budzącej się do życia przyrody. Dobrym pomysłem będzie również rozpoczęcie hodowli warzyw. Świeże, domowe owoce i warzywa prosto z krzaczka są genialnym uzupełnieniem diety i mają świetny wpływ na nasze zdrowie. Jeśli potrzebujesz pysznych i zdrowych inspiracji zajrzyj do naszego e-book’a „Sezonowo i Lokalnie” https://fundacjablu.pl/kalendarz-sezonowosci-warzyw-i-owocow/.
Nawet jeśli nie posiadasz domu z rozległym ogrodem, nic straconego! Zaopatrz się w kilka roślin, które ożywią wnętrza, w których przebywasz na co dzień. Dokonaj metamorfozy swojego balkonu lub tarasu, posadzić nowe rośliny, ale nie zapomnij o stworzeniu przytulnej przestrzeni do relaksu. Wtedy, z większą przyjemnością będziesz spędzać czas na świeżym powietrzu. Czym więcej czasu spędzisz w otoczeniu przyrody, tym bardziej odczujesz płynące z niej korzyści zarówno dla ciała, jak i ducha.
Najmądrzejsi i najszczęśliwsi są ci, których ścieżki zgodne są ze ścieżkami Natury.
– William Wordsworth
Przypisy: