Zero waste sposobem na życie
Zero waste sposobem na życie

Zero waste sposobem na życie

Zero waste

Termin zero waste pochodzi z języka angielskiego i w wolnym tłumaczeniu oznacza niemarnowanie lub brak odpadów. Życie według zasad zero waste jest coraz częstszym zjawiskiem i odpowiedzią na problemy współczesnego świata związane z nadmiarem śmieci. Niektóre z nich można przetworzyć, jednak wciąż pozostaje wiele odpadów, które są problematyczne.

Zasady zero waste

Stosowanie zasad zero waste jest coraz częstszym sposobem na życie, głównie młodzieży. Taki styl życia rządzi się konkretnymi zasadami (znanymi jako 5R). Można do nich zaliczyć takie działania jak odmawiaj (refuse), ograniczaj (reduce), wykorzystaj ponownie (reuse), recyklinguj (recycle) i kompostuj (rot). Dzięki zasadom 5R ludzie wytwarzają coraz mniej odpadów, nie przyczyniając się tym samym do zanieczyszczania środowiska. Według Pal Martensson jest to etyczny, ekonomiczny i wizjonerski cel, który może pomóc ludziom naśladować zrównoważony naturalny cykl, w którym wszystkie wyrzucone materiały staną się zasobem (Pal Martensson, Definicja zero waste według ZWIA, 14.12.2021).  

Piramida zero waste

 

 

piramida zero waste
Piramida Zero Waste, opracowanie własne.

Nasuwa się zatem pytanie: Co powinnam/powinienem zrobić, by żyć zgodnie z tymi zasadami? Odpowiedź jest bardzo prosta. Staraj się nie używać produktów, które są niekorzystne dla środowiska, a ich ponowne użycie bądź przetworzenie bywa problematyczne (np. produktów w opakowaniach plastikowych)  Jak tego dokonać? Coraz więcej supermarketów, a nawet małych osiedlowych sklepów oferuje pakowanie produktów do własnych, zabranych z domu pojemników. Nie korzystaj również z rzeczy, których nie potrzebujesz (np. nie bierz ulotek, papierowych katalogów). W taki sposób możesz pomóc naszej planecie. Ograniczaj zakup rzeczy, których w istocie nie potrzebujesz (np. planując jadłospis, tworząc listy zakupowe). Kolejnym działaniem jest ponowne wykorzystanie przedmiotów. Postaw na wielorazowość: wybierz wielorazową torbę na zakupy, woreczki na jedzenie, opakowania, słomki, butelki, maszynki do golenia na żyletki, kubeczek menstruacyjny, czy pieluchy. Innym  sposobem ponownego wykorzystania przedmiotów jest nadanie im nowej funkcjonalności i upcykling (np. użycie szklanej butelki jako wazonu lub modernistycznego klosza do lampy), a także dawanie drugiego życia rzeczom poprzez sprzedaż lub oddanie ich potrzebującym. Pamiętaj także o naprawianiu przedmiotów. Oprócz tego należy segregować śmieci zgodnie z zasadami, a także kompostować odpady, które mogą służyć jako naturalny nawóz. 

I co o tym myślisz? Proste zasady, determinacja i nowe nawyki mogą sprawić, że nasza planeta pozostanie przyjaznym miejscem. Dzięki nowym regulacjom i nagłośnieniu problemów działania te stają się prostsze do wdrożenia, choć wciąż dużo przed nami.  Zastanów się, czy nie lepiej postawić na wysoką jakość, wielorazowość oraz minimalizm? 

Na to pytanie musi odpowiedzieć sobie każdy z nas.

Andżelika Horbowicz

Newsletter

TYLKO CIEKAWE I KONKRETNE TREŚCI

Skip to content