Zasady zakupów w stylu slow fashion
Zasady zakupów w stylu slow fashion

Zasady zakupów w stylu slow fashion

Wiele rzeczy kupujemy pod wpływem emocji lub chwili. Zakupy w stylu slow fashion pozwalają ograniczyć konsumpcję, a tym samym zanieczyszczenia i degradację środowiska. Czy to nie brzmi świetnie?
Zasady zakupów w stylu slow fashion są bardzo proste. Można wyróżnić 7 zasad:


1. Ogranicz zakupy jedynie do rzeczy, które są Ci niezbędne.


Zasada ta mówi, aby nie kupować ubrań pod wpływem chwili. Nie chodź na zakupy, gdy w sklepach są liczne promocje. Po rozważeniu na chłodno oferty niejednokrotnie uznasz, że rzeczy z promocji nie są Ci wcale potrzebne. Zabierać będą jedynie miejsce w szafie i uszczuplą Twój portfel.


2. Wybieraj produkty dobrej jakości.


Być może zastanawiasz się, co ta reguła może mieć wspólnego z slow fashion? Bardzo dużo. W przypadku zakupu dobrego jakościowo produktu posłuży on o wiele dłużej. Ubranie wykonane z dobrej jakości materiału możemy nosić nawet kilka lat.


3. Less is more, czyli postaw na minimalizm.


Wiele osób kupuje ubrania, które zakłada się raz w roku np. świąteczne sweterki. Rozsądniej zakupić bazowe ubrania i tworzyć z nich świetne, ponadczasowe stylizacje. Takie części garderoby można mieszać i dowolnie łączyć, co odświeży Twoją szafę, a przy tym nie wywoła potrzeby dokupowania nowych ubrań.


4. Znajdź swój styl.


Zwróć uwagę, w jakich fasonach czy kolorach najlepiej się czujesz, a następnie wybieraj tylko takie ubrania. Oszczędzisz czas na zakupach, a także miejsce w szafie.


5. Napraw, nie wyrzucaj.


Popsuł Ci się suwak w sweterku? Wszyj guziki. Naderwała Ci się koszulka, zaszyj. Biały t-shirt nie jest już tak śnieżnobiały, zafarbuj go na inny kolor. Proste, prawda? Tyle rzeczy można uratować przed wyrzuceniem, wystarczy być kreatywnym.


6. Uporządkuj szafę.


Bez żadnych skrupułów odłóż na jedną stronę ubrania, których już nigdy nie założysz, a na drugą te, które Ci się jeszcze przydadzą. Nie chodziłaś w tej koszulce od dawna? Odłóż ją, by następnie sprzedać lub oddać potrzebującym.


7. Kupuj odpowiedzialnie.


Wybieraj ubrania wykonane z materiałów przyjaznych środowisku, wspieraj firmy, opłacające godziwie swoich pracowników i dbające o środowisko. Rozważ zakupy u lokalnych producentów — w ten sposób ograniczasz ślad węglowy i wspierasz lokalny biznes.

W czasach, gdy statystycznie co sekundę na wysypiska śmieci trafia ekwiwalent śmieciarki pełnej tekstylnych odpadów, warto stawiać na etyczne rozwiązania.

A Wam bliskie są zasady slow fashion?

Andżelika Horbowicz

Newsletter

TYLKO CIEKAWE I KONKRETNE TREŚCI

Skip to content