Ekologiczny tryb życia – czyli jaki?
W ostatnich latach coraz częściej promuje się w społeczeństwie ideę bycia “eko”. Czym właściwie jest ten cały ekologiczny tryb życia? W jaki sposób wdrożyć go do swojego codziennego funkcjonowania?
Gdy mówimy o kimś, że prowadzi on ekologiczny tryb życia, mamy na myśli fakt, iż losy otaczającego go świata i Matki Natury nie są mu obojętne. Taka osoba zwraca uwagę na to, by segregować odpady oraz minimalizować zużycie energii elektrycznej. Jest to człowiek, który stara się oszczędzać wodę oraz stosuje w praktyce zasady podejścia zero waste.
Wraz ze wzrostem świadomości ekologicznej, coraz więcej osób dobrowolnie decyduje się na to, by dbać o środowisko. Próbują robić wszystko, co w ich mocy, by wyeliminować wszelakie jego zanieczyszczenia. W naszym artykule prezentujemy kilka propozycji działań, które pomogą Wam zacząć prowadzić ekologiczny tryb życia.

Jak żyć ekologicznie? Sprawdź naszego e-booka!
Naturalne tkaniny kontra poliester
W ostatnich latach coraz częściej podejmowana jest dyskusja na temat tego, z jakich materiałów wykonywane są poszczególne elementy naszej garderoby, a z jakich powinny być wytwarzane. Wydawać by się mogło, że najlepsze rozwiązanie dla środowiska stanowiłyby ubrania wyprodukowane z bawełny, gdyż jest ona tworzywem naturalnym. Nic bardziej mylnego. Do produkcji bawełnianych ubrań wykorzystuje się ogromne ilości wody i energii elektrycznej. Ponadto, sama uprawa bawełny niejednokrotnie źle wpływa na przyrodę, gdyż plantatorzy stosują silnie chemiczne nawozy oraz pestycydy.
Wiadomym jest, że poliester czy elastan nie są lepszymi tkaninami niż bawełna, gdyż w pełni składają się ze sztucznych składników. Jakie więc ubrania kupować najlepiej? Mimo wszystko dobrze trzymać się tkanin naturalnych – na przykład lnu i konopii.
Odzież nowa czy używana?
W społeczeństwie można zaobserwować wciąż postępujący wzrost świadomości względem wpływu różnorakich procesów na środowisko. Dotyczy to również przemysłu odzieżowego. Podczas produkcji ubrań zużywa się duże ilości wody i energii, jednocześnie generując sporo odpadów. Dlatego mówi się, że by prowadzić ekologiczny tryb życia najlepiej kupować ubrania z drugiej ręki lub z recyklingu.
Warto pamiętać też, że jeśli my mamy jakąś odzież, której nie używamy, możemy oddać ją komuś innemu, by mogła dostać drugie życie.
Uczmy dzieci ekologii od najmłodszych lat – nasza platforma kursowa
Mięso wybieraj z rozwagą
W procesie produkcji mięsa wydziela się mnóstwo gazów cieplarnianych, które przyczyniają się do pogłębienia kryzysu klimatycznego. Dobrym sposobem na redukcję poziomu szkodliwych substancji w atmosferze jest ograniczenie spożycia mięsa – nie trzeba jeść go od poniedziałku do niedzieli.
Jeśli jednak ktoś definiuje siebie jako żarliwego mięsożercę, powinien zainteresować się kupnem mięsa ekologicznego. Zwierząt, które hodowane są do produkcji tego typu mięsa, nie faszeruje się antybiotykami. Ponadto, nie stosuje się lekoterapii, by przyspieszyć ich proces dorastania. Zapewnia się im również odpowiednie warunki życia oraz troskliwą opiekę specjalistów.

Alternatywne źródła energii – to jest to!
Ropa, węgiel kamienny i brunatny czy też gaz ziemny – ich wydobycie oraz późniejsze spalanie stanowi szkodliwy dla ludzkiego zdrowia proces. Nie można zapomnieć również o tym, że wspomniane działania prowadzą do dużej emisji gazów cieplarnianych.
Powszechnie wiadomo, że z dnia na dzień nie da się w pełni odciąć od używania paliw kopalnych, na ten moment gospodarka jest od nich mocno uzależniona. Jednak stopniowe wprowadzanie zmian i szukanie alternatywnych źródeł energii może pomóc w spowolnieniu globalnego ocieplenia. Za główne, obecnie znane, innowacyjne źródła energii uważa się energię wiatrową, słoneczną, a także geotermalną.

Ograniczanie zużycia wody
Ostatnim, ale nie mniej ważnym sposobem na ekologiczny tryb życia jest dołożenie wszelkich starań, by ograniczyć zużycie wody w swoim gospodarstwie domowym. Według raportu UNESCO z 2021 roku zasobów wody pitnej na świecie z każdym rokiem jest coraz mniej. Organizacja nawołuje do korzystania z wody w sposób zrównoważony, gdyż bezustannie rośnie liczba osób dotkniętych brakiem do jej dostępu.
Jednostkowe ograniczenie zużycia wody wbrew pozorom nie jest trudne. Wystarczy chociażby zakręcać kran, gdy myje się zęby, korzystać ze zmywarki, zamiast myć naczynia ręcznie czy chociażby kupować ubrania w second handach.
Oszczędzanie wody jako działanie dla dobra planety
Pamiętajcie! Nawet najprostsze działania mogą pomóc naszej planecie! 🌍