Jak zadbać o siebie podczas upału?
Jak zadbać o siebie podczas upału?

Jak zadbać o siebie podczas upału?

Stanowią one poważne wyzwanie dla organizmu, zwłaszcza podczas pierwszej fali wysokich temperatur. Jak zadbać o siebie podczas upałów? Poniżej najważniejsze rzeczy, o których warto pamiętać.

1. Nawodnienie

Podczas upałów szczególnie ważnym jest, aby pamiętać o odpowiednim nawodnieniu. Poniżej odpowiedzi na kilka często zadawanych pytań odnośnie podaży wody.

  • Ile wody pić dziennie?

Przy optymalnej temperaturze przyjmuje się, że powinno się wypijać 30 mililitrów wody na kilogram masy ciała. Kiedy “żar leje się z nieba” – przez intensywne pocenie się – tracimy więcej wody, a wraz z nią niezbędne składniki mineralne. Podczas upałów warto pić około 1 litr wody więcej, niż w zwykły, chłodny dzień. Aktywność fizyczna również ma znaczenie – wzmożony wysiłek może zwiększyć zapotrzebowanie organizmu na wodę nawet do 4 litrów na dobę.

  • Jaką wodę pić?

Warto również zwrócić uwagę na składniki zawarte w wodzie, którą pijemy. Płyny z dużą zawartością minerałów to m. in. woda mineralna oraz… kranówka! W wielu regionach Polski można bezpiecznie pić wodę kranową i warto z tego korzystać. Woda źródlana natomiast nie jest bogata w minerały – jeśli najczęściej sięgamy po nią, warto pamiętać o zapewnieniu sobie źródła tych ważnych dla organizmu składników.

  • Jak często pić wodę?

To jak często sięgamy po wodę w ciągu dnia, również ma znaczenie. Przykładowo, wypicie litra wody na raz dwa razy dziennie nie jest najlepszym rozwiązaniem. Warto wyrobić sobie nawyk częstego picia wody, małymi porcjami. Z pomocą przychodzą tutaj np. dostępne na rynku butelki z miarką czy aplikacje na telefon.

nawodnienie podczas upałów

2. Jedzenie

Podczas upałów często doskwiera nam brak apetytu. Dobrym rozwiązaniem jest spożywanie pełnowartościowych, domowych koktajli, najlepiej z dodatkiem źródła białka (np. jogurt, skyr, serek wiejski, kefir). Można też przygotować sałatkę z sezonowymi warzywami czy chłodnik.

3. Przed wyjściem z domu – ochrona przed słońcem

Kiedy musimy wyjść z domu lub zdecydujemy się na spacer czy aktywność fizyczną na zewnątrz w trakcie upału, bardzo ważnym jest, by zadbać o odpowiednią ochronę przed słońcem i przegrzaniem.

  • Krem z filtrem

Ważnym elementem ochrony przed promieniowaniem UV jest użycie kremu z filtrem. Może uchronić nas przed skutkami długiego oddziaływania UV na organizm, takimi jak choroby nowotworowe czy fotostarzenie się skóry.

  • Ubrania

W czasie upału warto postawić na ubrania w jasnych kolorach z lekkich, przewiewnych materiałów, takich jak len czy bawełna. Należy również pamiętać o nakryciu głowy. Jest wiele możliwości – od kapeluszy, przez czapki z daszkiem, aż po chustki.

  • Okulary przeciwsłoneczne

Promienie słońca padające prosto na nasze twarze przeszkadzają i znacznie utrudniają podziwianie otoczenia. Często wtedy sięgamy po okulary przeciwsłoneczne. Przed zakupem takich okularów warto zwrócić uwagę, czy mają one filtr UV. Noszenie okularów przeciwsłonecznych bez filtra UV może bardziej zaszkodzić, niż pomóc oczom. Ciemne szkła sprawiają, że źrenica oka rozszerza się, co za tym idzie – oko może pochłaniać więcej promieniowania. W takiej sytuacji brak filtra w szkłach okularów nie zapobiega temu zjawisku, co może przynieść negatywne skutki.

4. Czego należy unikać?

  • Nadmiernej ekspozycji na pełne słońce – przy dłuższym przebywaniu na zewnątrz najlepiej jest znaleźć zacienione miejsce
  • Używania blokerów potu – należy pamiętać, że pocenie się jest naturalnym i potrzebnym zjawiskiem, zwłaszcza podczas upałów. Używanie blokerów potu zamyka najważniejszą ścieżkę ochładzania się organizmu.

Źródła:
Bez niej nie ma życia, https://poprostunauka.cm-uj.krakow.pl/rola-wody-w-organizmie/, data dostępu: 08.08.2022.
Kosmetyki ochrony przeciwsłonecznej. Część I. Filtry UV oraz ich właściwości, Halina Bojarowicz, Natalia Bartnikowska, http://www.phie.pl/pdf/phe-2014/phe-2014-3-596.pdf, , data dostępu: 08.08.2022.

Newsletter

TYLKO CIEKAWE I KONKRETNE TREŚCI

Skip to content