Kosmetyki ekologiczne – zalety naturalnej pielęgnacji skóry
Kosmetyki ekologiczne – zalety naturalnej pielęgnacji skóry

Kosmetyki ekologiczne – zalety naturalnej pielęgnacji skóry

Jak wszyscy wiemy, skóra to największy organ w ciele człowieka. Rzadko jednak zastanawiamy się nad tym, czy w odpowiedni sposób dbamy o jej dobro. Warto więc korzystać z kosmetyków, które pozwolą nam jak najdłużej cieszyć się jej świeżym i promienistym wyglądem. Idealnym sposobem na uzyskanie tego efektu jest używanie kosmetyków ekologicznych. Według certyfikacji Ecocert są to kosmetyki zawierające minimum 95% składników pochodzenia naturalnego oraz zawierające minimum 50% surowców naturalnych pochodzących z upraw ekologicznych. Przez to, w porównaniu do zwykłych kosmetyków, są one dużo korzystniejsze dla dobra naszej skóry.

Odpowiednie dla każdego typu cery

Jedną z głównych zalet kosmetyków ekologicznych jest to, że są one odpowiednie dla każdego typu skóry. Przez to, że ich stosowanie niesie za sobą mniejsze ryzyko wystąpienia podrażnień, poleca się je osobom zmagającym się ze skórą szczególnie wrażliwą. Większość z nich jest również hipoalergiczna i pozbawiona sztucznie dodanych zapachów, które mogą powodować zmiany skórne.

Kosmetyki ekologiczne charakteryzuje również prosty skład i brak dodatku szkodliwych substancji chemicznych. Obecne w nich składniki pochodzenia roślinnego, takie jak olej ryżowy, olej awokado czy aloes, bardzo skutecznie nawilżają i łagodzą podrażnienia występujące na skórze. Używanie kosmetyków z olejem z awokado jest szczególnie korzystne, gdyż oprócz witamin obecne są w nim również fitosterole. Są to analogi cholesterolu produkowane przez rośliny, które występują we wszystkich jej tkankach. Fitosterole działają antyoksydacyjnie oraz pozytywnie oddziałują na elastyczność i jędrność skóry. 

Kosmetyki ekologiczne bogate są również w antyoksydanty, takie jak koenzym Q10 czy witaminy A, C oraz E. Posiadają one między innymi silne działanie przeciwstarzeniowe skóry, oraz pomagają w jej regeneracji. Koenzym Q10 to antyoksydant, który jest niezbędny do prawidłowego przebiegu procesu oddychania komórkowego oraz regeneruje inne antyoksydanty, takie jak np. witamina E. 

Kosmetyki ekologiczne – korzyści dla środowiska

Kosmetyki ekologiczne nie tylko pomagają w codziennej pielęgnacji skóry, ale także pozytywnie wpływają na dobro środowiska. Przez swój naturalny skład nie przyczyniają się one do wytwarzania szkodliwych dla planety składników chemicznych, które zanieczyszczają środowisko. Każdy kosmetyk posiadający certyfikat ekologiczny (np. Ecocert) nie zawiera w sobie mikroplastiku, który zagraża środowisku morskiemu i zwierzętom w nim żyjącym. Te niewielkie drobinki plastiku są niezwykle szkodliwe nie tylko dla środowiska, ale także dla naszej skóry, ponieważ poza zanieczyszczeniem mórz i oceanów zanieczyszczają również pory.

Przy zakupie kosmetyków naturalnych warto postawić na minimalizm w kontekście opakowań, np. mydło w szarym papierze lub kosmetyk w szklanym opakowaniu. Świetnym rozwiązaniem jest kupowanie produktów w formie samego wypełnienia, które można przelać do szklanego pojemnika. Wiele sklepów zero waste oferuje również opcję zakupienia opakowań zwrotnych lub napełnienia własnych pojemników danym produktem.

Kosmetyki ekologiczne nie są testowane na zwierzętach

Kosmetyki ekologiczne produkuje się w sposób całkowicie przyjazny środowisku i zwierzętom. Nie wykonuje się na nich testów, tak jak bywa to w przypadku innych marek kosmetyków. Obecne w nich składniki pochodzenia zwierzęcego takie jak np. miód pozyskiwane są w sposób nieszkodliwy dla zdrowia zwierząt. Coraz częściej na półkach sklepowych dostępne są również naturalne kosmetyki wegańskie, które nie zawierają w swoim składzie żadnych substancji pochodzenia zwierzęcego. 

Na opakowaniach produktów ekologicznych można znaleźć potwierdzenie o otrzymaniu certyfikatu PETA. Jest to zapewnienie dla konsumenta, że podczas produkcji danego kosmetyku nie zostały przeprowadzone żadne testy z wykorzystaniem zwierząt. 

Kosmetyki ekologiczne posiadają wiele korzyści, które przyczyniają się do poprawy zdrowia skóry oraz utrwalenia jej młodego i promiennego wyglądu. Są one również świetnym rozwiązaniem dla osób zmagających się z problemami skórnymi lub wysoką wrażliwością na substancje chemiczne obecne w produktach drogeryjnych. Ich używanie wiąże się z generowaniem dużo mniejszej ilości zanieczyszczeń, przez co jest to świetny sposób, aby zadbać o swoje dobro jak i dobro środowiska.

Chciałbyś dowiedzieć się więcej o naturalnych sposobach na pielęgnację skóry? Przeczytaj nasz artykuł o leczniczych właściwościach kwiatów: https://fundacjablu.pl/wlasciwosci-i-zastosowanie-kwiatow.

Źródła

https://www.wprost.pl/zycie/10315565/kosmetyki-naturalne-czy-warto-je-stosowac.html
https://fit.poradnikzdrowie.pl/diety-i-zywienie/co-jesz/olej-z-awokado-wlasciwosci-zdrowotne-i-zastosowanie-aa-qTqk-tn61-MQvP.html#zastosowanie-oleju-z-awokado-w-kosmetyce
https://www.doz.pl/czytelnia/a16029-Fitosterole__gdzie_wystepuja_i_jaki_maja_wplyw_na_zdrowie_Wlasciwosci_i_zastosowanie_steroli_roslinnych
https://www.doz.pl/czytelnia/a16803-Antyoksydanty_w_kosmetykach_i_terapiach_anti_age__rodzaje_efekty_stosowanie_wskazowki_przy_wyborze
https://www.focus.pl/artykul/liczba-elektrykow-w-polsce-na-tle-europy
https://www.doz.pl/czytelnia/a12077-Kosmetyki_naturalne_i_ekologiczne._Regulacje_prawne

Newsletter

TYLKO CIEKAWE I KONKRETNE TREŚCI

Skip to content