Skrzyp polny i jego naturalne właściwości
Skrzyp polny i jego naturalne właściwości

Skrzyp polny i jego naturalne właściwości

Skrzyp już od wieków wykorzystywany był w celach medycznych czy też kosmetycznych i jest jedną z najstarszych roślin na świecie. W Polsce możemy zetknąć się z aż 9 gatunkami skrzypów, ale najbardziej istotnym ze względu na swoje zastosowanie jest zdecydowanie skrzyp polny. Co ciekawe, w rolnictwie roślinie tej przypisuje się miano chwastu. Dzięki nauce i doświadczeniu wiemy jednak, że ma ona duże znaczenie w aspekcie leczenia, żywienia oraz pielęgnacji. Poznajmy zatem bliżej tę wszechstronną roślinę, jaką jest skrzyp polny i jego naturalne właściwości.

Naturalny skrzyp polny, leżący na drewnianym blacie

Charakterystyka

Skrzyp polny jest rośliną bogatą w witaminę C oraz E. Zawiera przede wszystkim składniki mineralne, takie jak krzem, żelazo, magnez, mangan, wapń i siarkę. To popularne ziele jest doskonałym źródłem przeciwutleniaczy. Glikozydy, kemferol, kwercetyna, a także apigeniny — one wszystkie wchodzą w skład flawonoidów zawartych w skrzypie. Poza tym skrzyp jest jednym z niewielu roślinnych źródeł, które mogą mieć w swoim składzie kwas kynureninowy. Cały ten zestaw cennych składników może mieć niesamowity wpływ na Twoje zdrowie, ale również urodę.

Lecznictwo

W dzisiejszych czasach wiele z nas zmaga się z problemami zdrowotnymi i niekoniecznie pierwszą rzeczą, po którą chcemy sięgać, są antybiotyki oraz środki farmaceutyczne. To właśnie tutaj z pomocą przychodzi nam skrzyp polny, doceniany z powodu swoich zdrowotnych zastosowań. Mimo tego, że lista działań skrzypu związanych z lecznictwem jest bardzo długa, to najważniejszymi są zdecydowanie te dotyczące chorób cywilizacyjnych. Skrzyp działa na nasz organizm moczopędnie, co wpływa pozytywnie na układ moczowy i wydalniczy. Wspomaga walkę z kamicą nerkową oraz dną moczanową. Dodatkowo spożywanie skrzypu działa detoksykująco oraz wspiera nasz metabolizm. To popularne ziele uszczelnia naczynia krwionośne, ale również rozkurcza drogi żółciowe. Dzięki niemu przepływ żółci jest ułatwiony, a wątroba funkcjonuje prawidłowo. Skrzyp polny i jego naturalne właściwości wpływają łagodząco na zmiany skórne, zmniejszają obrzęki i przyspieszają gojenie się ran. Poza wymienionymi zastosowaniami spotkać się możemy również z jego pozytywnym wpływem na drogi oddechowe, układ nerwowy czy też bóle menstruacyjne.

Pielęgnacja

W kosmetyce coraz bardziej popularnym tematem staje się korzystanie z produktów pochodzenia naturalnego, a co za tym idzie, większą uwagę skupia się na łatwo dostępnych roślinach leczniczych. Skrzyp polny i jego naturalne właściwości wpływają dobroczynnie na naszą skórą, włosy, a także paznokcie. Ze względu na wysoką zawartość krzemu, skrzyp poprawia stan naszych paznokci, płytka przestaje się łamać oraz rośnie zdecydowanie szybciej. Jeśli zmagamy się z wypadającymi włosami, to ziele skrzypu będzie idealnym rozwiązaniem. Płukanki, wcierki czy też wspomaganie od środka — to wszystko sprawi, że problemy związane ze zbyt dużą utratą włosów zdecydowanie się zmniejszą. Kolejnym aspektem wartym poruszenia jest poprawa elastyczności naskórka. Procesy starzenia skóry mogą zostać opóźnione, a jej łojotok ograniczony.

Jeżeli interesuje Cię więcej zastosowań nie tylko skrzypu, ale także innych cennych roślin i chciałbyś pogłębić swoją wiedzę w tym zakresie, aby móc świadomie wpływać na stan swojego zdrowia i urody, zapraszamy Cię do wzięcia udziału w warsztatach zielarskich organizowanych przez Fundację B.L.U.: https://kursy.fundacjablu.pl/warsztat/warsztaty-zielarskie/

Źródła:

https://portal.abczdrowie.pl/skrzyp-polny
https://www.drmaxdrogeria.pl/blog/skrzyp-polny-zastosowanie-dzialanie-wlasciwosci
https://www.doz.pl/ziola/z1423-skrzyp_polny#table-of-contents__section-44
https://www.zikodlazdrowia.org/blog/skrzyp-polny-rozwiazanie-wielu-problemow/

Newsletter

TYLKO CIEKAWE I KONKRETNE TREŚCI

Skip to content