Szafa kapsułowa – ponadczasowe klasyki
Szafa kapsułowa – ponadczasowe klasyki

Szafa kapsułowa – ponadczasowe klasyki

Czym jest szafa kapsułowa

Szafa kapsułowa, czyli capsule wardrobe to termin zanany nie od dziś. Termin ten narodził się już w latach 70. Jednak co tak dokładnie oznacza? Proces tworzenia szafy kapsułowej to dążenie do zbudowania garderoby złożonej z łatwych do zestawienia ze sobą elementów. Często są to ponadczasowe klasyki, które “każda z nas powinna posiadać”. Podczas budowania garderoby kapsułowej nie stawiamy na ilość, a na jakość oraz praktyczność ubrań, jak i dodatków. Zachowany minimalizm ułatwia szybki kompletowanie codziennych stylizacji, które nie wyjdą z mody, mimo przychodzących i odchodzących trendów. Prostota jest kluczem do prawdziwej elegancji – Coco Chanel.

Dlaczego warto zbudować szafę kapsułową?

Podstawowym zastosowaniem garderoby kapsułowej jest odpowiedź na odwieczne pytanie, które zadaje sobie codziennie każda kobieta: “Co ja dzisiaj na siebie założę?”. Dzięki przemyślanemu doborowi tkanin, wzorów i fasonów dużo łatwiej i szybciej jesteśmy w stanie złożyć w całość spójny strój. Szafa kapsułowa nie powinna być przepełniona. Znajdować się w niej powinny jedynie ubrania faktycznie noszone, w których czujemy się dobrze. Ograniczenie kupowania ubrań, które nie wpisują się w nasz styl lub nie pasują do niczego w naszej garderobie, pozwoli na zaoszczędzenie zarówno miejsca w szafie, jak i pieniędzy.
Kolejnym założeniem szafy kapsułowej jest unikanie mikrotrendów, które zalewają nas z każdej strony. Warto zaopatrzyć się w elementy, które nigdy nie wychodzą z mody. Skórzana kurtka, biała koszula czy dobrej jakości jeansy zawsze zdają egzamin. Pamiętaj, by zwracać uwagę na jakość ubrań. Nie bój się zainwestować nieco więcej pieniędzy w wysokiej jakości basic’ki. Będą służyć ci latami, przy tym wyglądając schludnie i elegancko.

Nasza planeta ci podziękuje

Oprócz korzyści, które sama możesz wyciągnąć z posiadania szafy kapsułowej, ma ona również pozytywny wpływ na naszą planetę. Odzież i obuwie wytwarzają 5,2 mln t odpadów rocznie1. Budując garderobę, w której skład wchodzą ponadczasowe elementy, które będą z nami przez długie lata, nie przyczyniamy się do tego procesu. Wysypiska przepełnione są ubraniami wpisującymi się w krótkodtrwałe mikrotrendy, które przez niską jakość po kilku założeniach nadają się jedynie na śmietnik.

Powiedz „nie” zjawisku fast fashion

Propagując założenia szafy kapsułowej, wspieramy także ruch slow fashion oraz zrównoważony rynek modowy. Przemyślane zakupy dokonywane rzadziej, przyczyniają się do zmniejszenia konsumpcjonizmu i zahamowania idei fast fashion. Jest ona ogromnym globalnym problemem ostatnich lat, a jej moralność jest poddawana wątpliwościom. Producenci zauważają potrzeby klientów, stawiają nacisk na to, czego oczekują ich odbiorcy. Zauważając zainteresowanie kupujących w łatwych do zestawienia, wysokojakościowych elementach, dystrybutorzy odzieży mogą obrać inną, bardziej przyjazną dla Ziemii drogę, odchodząc od zjawiska fast fashion.
Kupuj mniej, wybieraj dobrze, rób to dla siebie – Vivienne Westwood.

Stwórz własną garderobę kapsułową

Z założenia, szafa kapsułowa powinna mieścić w sobie około 50 elementów, z których możemy stworzyć stylizację, na każdą okazję. Jej podstawą powinny być bazowe ubrania, w neutralnych kolorach, pozbawione szalonych wzorów czy aplikacji. W garderobie kapsułowej nie może zabraknąć kilku jednolitych koszulek z dobrego materiału, ciepłych swetrów czy bardziej eleganckich materiałowych spodni. Ważne by w twojej szafie znajdowały się ubrania, z których możesz stworzyć stylizację, na każdą okazję i porę roku. Nadmiar ubrań w różnych kolorach skutecznie utrudnia kompletowanie spójnych stylizacji. Nie bój się jednak sięgać po swoje ulubione kolory jako element urozmaicający codzienne looki. Oprócz ubrań bazowych zainwestuj w kilka elementów, które przykuwają wzrok. Szal w jaskrawych barwach, kwiecista zwiewna sukienka czy dodatki w ciekawych kolorach i kształtach wprowadzą powiew świeżości do twoich stylizacji. Najważniejsze byś otwierała swoją szafę z uśmiechem i czuła się komfortowo w tym, co na siebie zakładasz

Jeśli chcesz zbudować swoją własną szafę kapsułową, przy okazji dbając o środowisko i przyczyniając się do ruchu slow fashion zajrzyj do artykułu poświęconemu rozsądnym zakupom w lumpeksie. Znajdziesz go na naszym blogu https://fundacjablu.pl/zakupy-w-lumpeksie/

Przypisy

  1. https://www.bankier.pl/wiadomosc/Cykl-zycia-ubran-jest-coraz-krotszy-wysypiska-smieci-sa-ich-pelne-UE-generuje-12-6-mln-t-odpadow-tekstylnych-rocznie-8666007.html ↩︎

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Newsletter

TYLKO CIEKAWE I KONKRETNE TREŚCI

Skip to content