Właściwości i zastosowanie kwiatów 
Właściwości i zastosowanie kwiatów 

Właściwości i zastosowanie kwiatów 

Kwiaty to rośliny kupowane najczęściej w celach dekoracyjnych. Co jednak, gdyby zamiast do wazonu położyć je na talerzu wraz z ulubionymi potrawami? Dla niektórych może wydawać się to szokujące, lecz spożywanie kwiatów niesie za sobą wiele korzyści dla naszego organizmu. Posiadają one w sobie cenne witaminy i stanowią wsparcie w walce lub zapobieganiu wielu chorobom. Właściwości zdrowotne kwiatów nie ograniczają się tylko do ich spożywania. Mają one również zastosowanie w procesie pielęgnacji naszej skóry i włosów czy radzeniu sobie z ranami oraz podrażnieniami. Kwiaty poza pięknym wyglądem mają też wiele innych zastosowań. Przyjrzyjmy się kilku z nich i sprawdźmy, jak w naturalny sposób poprawić jakość swojej cery i zadbać o dobrą kondycję organizmu.

Jakie korzyści daje spożywanie kwiatów?

Kwiaty mają w sobie wiele istotnych dla organizmu witamin i przeciwutleniaczy, takich jak flawonoidy czy karotenoidy. Flawonoidy i karotenoidy to naturalnie występujące w roślinach barwniki, które mają właściwości przeciwzapalne i usuwają toksyny z organizmu. Dodatkowo w kwiatach znajdziemy również apigeninę, czyli przeciwutleniacz, który wspomaga pracę serca, zmniejszając ryzyko zachorowania na choroby układu sercowo – naczyniowego. Oto kilka przykładów kwiatów, których spożywanie korzystnie wpływa na organizm:

  • stokrotka pospolita – napar ze stokrotki pospolitej posiada wiele właściwości zdrowotnych. Sprzyja obniżeniu ciśnienia krwi, wzmocnieniu organizmu, a nawet pomaga w uregulowaniu miesiączek. Warto pamiętać o tym, że oprócz płatków rośliny, jadalne są też jej liście, bogate w witaminę C, która reguluje poziom glukozy we krwi. Oprócz tego, witamina ta działa korzystnie m.in. na stan skóry i chroni organizm przed wolnymi rodnikami. Roślina ta jest moczopędna, więc szczególnie poleca się jej spożywanie osobom zmagającym się z kamicą nerkową. Leczniczo działa również w przypadku zaparć i zatruć pokarmowych. Spożywanie naparu ze stokrotki pospolitej łagodzi też gorączki oraz ułatwia odkrztuszanie. 
  • jaśminowiec – często mylony z jaśminem, to roślina, która posiada silne właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Przez obecny w niej kwas ursolowy, pomaga w obniżeniu poziomu cholesterolu we krwi. Napar z kwiatów jaśminowca działa uspokajająco i rozkurczowo. Można ją spożywać w postaci dodatku do potraw, naparu czy syropu.   
  • nagietek lekarski – to kwiat, który posiada wiele zastosowa. Nagietek ma w sobie flawonoidy, dzięki którym wspiera pracę układu pokarmowego. Działa również korzystnie łagodząco na stan zapalny wątroby i dróg żółciowych. Picie herbaty z tej rośliny poleca się w przypadku zaburzeń miesiączkowania oraz w celu złagodzenia związanego z nią bólu. Nagietek posiada w sobie wiele ważnych składników aktywnych, takich jak kwasy fenolowe, które mają właściwości przeciwzapalne, przeciwnowotworowe i zapobiegają chorobom sercowo – naczyniowym.  
  • rumianek pospolity – tak jak nagietek posiada w sobie kwasy fenolowe, polisacharydy oraz zdrowotne olejki eteryczne. Komitet ds. Produktów Leczniczych Roślinnych Europejskiej Agencji Leków stwierdził, że po rumianek można sięgać w przypadku m.in. chęci złagodzenia objawów przeziębienia, leczenia stanów zapalnych gardła i jamy ustnej oraz wzdęć.   

Zastosowanie kwiatów w leczeniu skóry i podrażnień

Kwiaty używane są także w celu poprawy wyglądu skóry i włosów. Obecne w ekstraktach z roślin, takich jak bławatek, substancje o działaniu przeciwbakteryjnym znakomicie sprawdzą się w walce z trądzikiem. Bławatek dodany do toniku łagodzi podrażnienia oraz poprawia koloryt skóry. 

Dzięki obecności polisacharydów ekstrakty z kwiatów, takich jak rumianek czy biała lilia działają kojąco i nawilżająco. Ponadto maść zrobiona z rumianku przeciwdziała stanom zapalnym występujących na skórze, pomaga złagodzić trudno gojące się rany i oparzenia oraz można stosować ją na owrzodzenia skóry. Wiele wartości leczniczych ma również maść z nagietka. Działa kojąco, może być pomocna przy leczeniu oparzeń lub stłuczeń. W celu poprawy stanu włosów idealnie sprawdzi się ekstrakt z malwy, który działa nawilżająco. Ekstrakt pozostawia po sobie warstwę ochronną, a włosy są lśniące i wygładzone. Mimo że niektóre kwiaty mają właściwości kojące i nawilżające skórę, należy zachować ostrożność i unikać stosowania ich bezpośrednio na skórę, szczególnie jeśli osoba ma skłonność do alergii lub podrażnień.   

Kwiaty bez wątpienia posiadają wiele składników, które korzystnie wpływają na nasz organizm. Dodawanie ich zatem do kremów, maści czy toników oraz sporządzanie z nich naparów to świetny sposób na poradzenie sobie z problemami, takimi jak podrażnienia skóry, czy zła kondycja włosów. Choć kwiaty wykazują wiele właściwości prozdrowotnych, pamiętajcie, że zawsze zaleca się konsultację z lekarzem przed rozpoczęciem jakiegokolwiek leczenia.

Chcesz odżywiać się zgodnie z rytmem natury? Pobierz darmowy e-book „Sezonowo i Lokalnie. Kalendarz sezonowości warzyw i owoców”: https://sklep.fundacjablu.pl/produkt/sezonowo-i-lokalnie-kalendarz-sezonowosci-warzyw-i-owocow

Źródła
https://www.medonet.pl/zdrowie,nagietek—wlasciwosci-zdrowotne,artykul,1726824.html#masc-z-nagietka
https://odzywianie.wprost.pl/zywienie/10741156/czym-jasminowiec-rozni-sie-od-jasminu-sprawdz-jak-wykorzystac-kwiaty-jasminowca.html
https://portal.abczdrowie.pl/stokrotka-pospolita-opis-rosliny-wlasciwosci-lecznicze-zastosowanie
https://www.medonet.pl/zdrowie,flawonoidy—dobro-prosto-z-roslin,artykul,1733231.html
https://www.mp.pl/pacjent/dieta/zasady/322675,rumianek-wlasciwosci-lecznicze-dzialanie-kiedy-stosowac
https://zywienie.medonet.pl/produkty-spozywcze/jadalne-kwiaty-wartosci-odzywcze-wlasciwosci-zdrowotne-gatunki/gdhpkwm

Newsletter

TYLKO CIEKAWE I KONKRETNE TREŚCI

Skip to content