Wiele z nas nie potrafi sobie wyobrazić dnia bez wypicia ciepłego kubka kawy o poranku. Dziennie potrafimy wypić nawet do 6 filiżanek tego napoju. Jest to jeden z najpopularniejszych sposobów na pobudzenie organizmu do działania. Warto zadać sobie jednak pytanie, czy jest to najzdrowsze rozwiązanie? Kofeina, będąca głównym składnikiem kawy posiada wiele właściwości działających korzystnie na organizm człowieka. Niestety, co za dużo to niezdrowo, a przyswajanie kofeiny w dużych ilościach może prowadzić do problemów. Warto, więc wiedzieć, ile kawy można spożywać, aby móc w pełni cieszyć się piciem ulubionego naparu i korzystać z jego zalet.
Kawa i korzyści, które płynące z jej spożywania
Kawa nie tylko dodaje energii, ale także, przyjmowana w odpowiednich dawkach, przyczynia się do lepszego działania organizmu. Dane, przedstawione w raporcie “Effects of caffeine on human health” wskazują, że dorosły człowiek może wypić do 450 ml kawy dziennie, czyli około 3 filiżanki naparu. Jest to dawka, która może zmniejszyć ryzyko wystąpienia w organizmie chorób, takich jak cukrzyca typu II czy choroba wieńcowa serca. W kawie, oprócz kofeiny, znajduje się kwas kawowy, magnez, wapń i fosfor. Kwas kawowy to przeciwutleniacz, który eliminuje szkodliwe dla zdrowia wolne rodniki zwiększające ryzyko zachorowania na raka oraz uaktywnia mechanizmy ochronne w organizmie. Picie kawy może być również dobrym sposobem pomocy w walce z zaparciami, gdyż kawa pobudza pracę jelit i układu trawiennego. Kawa ma również pozytywny wpływ na układ nerwowy. Jak tłumaczy Karolina Lubas w rozmowie z WP abcZdrowie „Kawa poprawia ukrwienie w mózgu i sama poprawa krążenia ma pozytywny wpływ na układ nerwowy i tłumaczy ochronę przed chorobami neurodegeneracyjnymi.”1
Jaką kawę wybrać?
Kawę najlepiej pić bez dodatku mleka, gdyż osłabia ono przyswajanie przeciwutleniaczy. Warto również unikać słodzików czy syropów smakowych. Są to niepotrzebne i szkodliwe dla organizmu źródła cukrów. Kawa z tymi składnikami, może mieć negatywny wpływ na organizm osób zmagających się z cukrzycą bądź nadwagą.
Zdrowotne właściwości kawy wiążą się w dużym stopniu z metodą jej parzenia. Przykładowo szkodliwa dla naszego organizmu może być kawa przyrządzona z fusów. Są one źródłem tłuszczy nasyconych, które mają szkodliwy wpływ na działanie układu krążenia oraz mogą podrażniać śluzówkę żołądka.
Najzdrowszym rozwiązaniem okazuje się picie kawy zielonej. Jest to kawa, której ziarna nie zostały poddane paleniu. Jest ona bogata w minerały takie jak magnez czy potas, witaminy z grupy B oraz kwas chlorogenowy. Kwas ten to organiczny związek chemiczny, wspierający funkcjonowanie układu nerwowego i pomagający regulować poziom glukozy we krwi. Do licznych właściwości leczniczych zielonej kawy należy również, pobudzenie metabolizmu, regulacja poziomu cholesterolu i glukozy we krwi oraz działanie przeciwwirusowe i przeciwbakteryjnie.
Kawa – kiedy nie należy jej pić?
Przez wzgląd na właściwości pobudzające, picie kawy, nie jest zalecane u osób chorujących na bezsenność. Może ona skutkować pogłębianiu się dolegliwości. Warto również pamiętać o wpływie kawy na ciśnienie krwi, choć aktualnie jej spożywanie nie jest bezwzględnie zakazane. Jej działanie zależy od ilości spożywanego naparu. Skok ciśnienia występuje najczęściej u osób, które nie spożywają jej na co dzień. Ograniczenie kawy zaleca się również kobietom w ciąży, ponieważ kofeina może przenikać do płodu. Odradza się ją też osobom cierpiącym na choroby związane z układem moczowym. Połączenie kwasu szczawiowego, występującego w kawie z wapniem tworzy trudno rozpuszczalne sole, czego skutkiem może być kamica moczowa. Kawa powoduje także zwiększenie produkcji kwasu solnego i żółci. Przez co picie jej odradzane jest również w przypadku zmagania się z chorobami układu pokarmowego. Warto pamiętać, że kawa może też zakłócić działanie niektórych leków, dlatego nie powinno się łączyć jej spożywania z przyjmowaniem leków.
Nawiązując do badań naukowych i zaleceń dietetyków, możemy śmiało stwierdzić, że picie odpowiednio przyrządzonej kawy w zalecanych ilościach może nieść wiele korzyści. Kawa, a szczególnie kawa zielona, nie poddana paleniu, zawiera wiele cennych składników, wartościowych dla naszego organizmu.. Jednak w przypadku osób borykających się z chorobami warto skonsultować możliwość picia kawy z lekarzem i stosować się do zaleceń dietetycznych.
Więcej informacji na temat zdrowego stylu życia znajdziesz na naszym blogu:
Źródła:
https://www.national-geographic.pl/artykul/czy-kawa-jest-zdrowa-dzieki-badaniom-naukowym-wiemy-jak-ja-parzyc-i-ile-mozna-jej-wypic-dziennie
https://zywienie.abczdrowie.pl/jedna-dwie-a-moze-szesc-dziennie-badacze-juz-wiedza-ile-kaw-dziennie-warto-wypijac
https://www.researchgate.net/publication/10957470_Effect_of_caffeine_on_human_health
https://zywienie.abczdrowie.pl/nie-mielona-i-nie-rozpuszczalna-dietetyk-ujawnia-ktora-kawa-jest-najzdrowsza
Przypisy: