Czy po całych dniach spędzonych na pracy w biurze odczuwasz silną potrzebę ucieczki do miejsca pełnego zieleni i świeżego powietrza? Przebywanie w zamkniętych, klimatyzowanych pomieszczeniach wywołuje uczucie zmęczenia, które szybko znika, gdy tylko znajdujesz się na świeżym powietrzu. Według badań naukowych jest to związane z naturalną potrzebą naszego organizmu do kontaktu z naturą, a szczególnie z przebywaniem w zalesionych miejscach, takich jak lasy czy parki. Towarzyszy nam tam spokój, cisza przerywana jedynie śpiewem ptaków lub szumem liści. Wspomniane powyżej badania naukowe ukazują również jak istotne dla naszego zdrowia psychicznego są kąpiele leśne.
Kąpiele leśne nową metodą terapii
Od pewnego czasu zarówno w środowisku naukowym, jak i społecznym, mówi się o leczeniu chorób psychicznych poprzez spędzanie czasu w lesie. Kąpiele leśne wywodzą się z Japonii, gdzie zostały opisane po raz pierwszy w latach 90. XX w. Powstały w odpowiedzi na przepracowanie społeczeństwa i przerażająco szybkie tempo życia. Ponadto kultura pracy w Japonii jest wymagająca i surowa, w konsekwencji tego osoby tam pracujące bardzo często zmagają się z poważnymi problemami psychicznymi. Głównym założeniem kąpieli leśnych jest kompletne zanurzenie się w atmosferze lasu przy pomocy wszystkich zmysłów podczas spokojnego, powolnego spaceru.. Jak do tej pory kąpiele leśne zdają się przynosić jedynie pozytywne rezultaty. Pomagają unormować tętno, ciśnienie krwi poziom cukru we krwi czy ogólną odporność organizmu. Bez wątpienia można również uznać, że las wpływa na stres odczuwany przez nas wszystkich.
Presja i chaos codzienności – wpływ na stan psychiczny
Codziennie musimy mierzyć się z wieloma obowiązkami, terminami i oczekiwaniami. Długotrwały stres prowadzi do wyczerpania psychicznego, problemów ze snem oraz chronicznego zmęczenia. Również hałas uliczny, zanieczyszczenie środowiska i ciągła obecność technologii dodatkowo potęgują uczucie przytłoczenia. Stała presja, by osiągać więcej i być bardziej produktywnym, często kończy się wypaleniem zawodowym oraz zaburzeniami lękowymi. Ciągle towarzyszące nam powiadomienia z mediów społecznościowych, e-maile i wiadomości mogą wywoływać natrętne myśli utrudniające koncentrację i samopoczucie. Wymienione wyżej czynniki są jednymi z wielu, które sprawiają, że tak wiele osób boryka się ze stanami lękowymi lub depresją. Dlatego ucieczka od miejskiego zgiełku choćby na chwilę pomaga wyciszyć umysł, zmniejszyć poziom stresu i przywrócić wewnętrzny spokój.
Ukojenie wśród drzew – antidotum na problemy psychiczne
Czas spędzony w lesie działa kojąco na nasz umysł, pomagając nam odzyskać równowagę psychiczną i wzmocnić zdrowie psychiczne. Wystarczy krótki spacer, aby odczuć pozytywne efekty, takie jak redukcja stresu, poprawa nastroju i ogólne poczucie spokoju. W ten sposób las staje się naturalnym antidotum na codzienne problemy psychiczne, dając nam szansę na odnalezienie wewnętrznego spokoju i harmonii. Oprócz wsparcia dla naszego zdrowia psychicznego, możemy również uzyskać ogólną poprawę zdrowia fizycznego. Dlatego nawet krótki spacer, ale wykonywany regularnie ma wpływ na naszą kondycję i lepsze samopoczucie.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat przeczytaj nasz artykuł: https://fundacjablu.pl/lecznicza-moc-przyrody-na-zdrowie-czlowieka/
Źródła:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7918603
https://efi.int/forestquestions/q8_en
https://www.medonet.pl/zdrowie,stres—przyczyny–objawy–metody-zapobiegania,artykul,1729062.html
Przypisy:
M. Stier-Jarmer, V. Throner, M. Kirschneck, G. Immich, D. Frisch, A. Schuh, The Psychological and Physical Effects of Forests on Human Health: A Systematic Review of Systematic Reviews and Meta-Analyses: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7918603/# (dostęp: 22.07.2024)